To ma być najwyższy budynek Australii. Imponujący "zakręcony ogród"

Ze świata

Wybrano najpiękniejsze wieżowce na świecietvn24bis/oasiahotels.com/americancopper.nyc/thesilo.dk
wideo 2/5

Zakręcony, pełen zieleni drapacz chmur w Melbourne ma stać się najwyższym budynkiem w Australii. W środę ogłoszono zwycięzcę międzynarodowego konkursu na ten projekt.

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2020 rok. Projekt obejmuje dwa wieżowce, z których jeden ma osiągnąć wysokość 356 metrów, a drugi 252 metry.

Najwyższy w Australii

Budynki powstaną w dzielnicy Southbank. Całość ma kosztować ponad 2 miliardy dolarów australijskich (1,4 mld dolarów). Poza powierzchnią mieszkalną i handlową, w kompleksie znajdzie się miejsce na obiekty publiczne, w tym ogólnodostępny ogród na dachu.

Zwycięski projekt został opracowany przez dwie firmy: holenderską UNStudio oraz australijską Cox Architecture. W jury konkursu zasiadło siedem osób, które wybrało laureata spośród sześciu projektów.

Konstrukcja zakłada szklane fasady i "kręgosłup" złożony z balkonów, tarasów i ogrodów wypełnionych drzewami i liśćmi.

Jeden z budynków, nazywany przez CNN "zakręconym ogrodem", będzie o ponad 30 metrów wyższy od najwyższego obecnie budynku w Australii - wieżowca Q1 położonego w Surfers Paradise w stanie Queensland.

Zwycięski projekt został opracowany przez dwie firmy: holenderską UNStudio oraz australijską Cox ArchitectureCox Architecture

Autor: tol//dap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: UNStudio/Cox Architecture