Wprowadzili surowe kary za jedzenie mięsa psów i kotów

Ze świata

Niektóre wybory kulinarne mogą zadziwiaćWikipedia CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 2.0, public domain
wideo 2/2

Tajwan zakazuje konsumpcji mięsa psów i kotów. To pierwszy kraj w Azji, który zdecydował się na taki krok. Za złamanie tych przepisów będą groziły surowe kary.

Władze Tajwanu znowelizowały ustawę o ochronie zwierząt. Jeden z nowych przepisów wprowadza zakaz konsumpcji mięsa kotów i psów.

Surowe kary

Poprawka wprowadza też sankcje, które będą grozić osobom, które mimo zakazu będą spożywały mięso tych czworonogów. Mogą one być ukarane grzywną pieniężną w wysokości od 50 tys. do 250 tys. dolarów taiwańskich, czyli po przeliczeniu od 6,5 tys. do ponad 32 tys. zł. To jednak nie koniec, bo wśród sankcji jest też kara pozbawienia wolności. Za to przestępstwo będą groziły dwa lata więzienia. Co ciekawe, władze będą mogły również publikować nazwiska i wizerunki osób, które złamią zakaz. Wśród innych poprawek znalazły się też zapisy zakazujące ciągnięcia zwierząt na łańcuchu lub smyczy za samochodem lub motorem.

Pierwszy kraj w Azji

Tajwan jest pierwszym krajem w Azji, który wprowadził zakaz konsumpcji mięsa kotów i psów. W pobliskim Hongkongu nielegalne jest zabijanie tych zwierząt w celu spożycia. Jednak już sam akt konsumpcji nie jest zakazany. Jedzenie psów i kotów nie jest również zabronione prawem w kontynentalnych Chinach, gdzie w Yulin, stolicy prefektury w Kuangs, w czerwcu odbywa się Festiwal Psiego Mięsa. Co roku w czasie jego trwania zabija się około 10 tysięcy psów. Impreza ta budzi ogromne kontrowersje, bo zwierzęta doświadczają tam niezwykłego okrucieństwa. Wszystko przez to, że zabija się je, tłukąc pałkami i czekając, aż się wykrwawią. Dzieje się tak, bo Chińczycy, szczególnie na prowincji, wierzą, że jedzenie psiego mięsa jest zdrowe i korzystnie wpływa na potencję. Jednak pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowane. Jak? Aby było smaczne musi być dobrze obite - dlatego zwierzęta zabijane są pałkami.

Rośnie liczba odebranych z zaniedbania psów. Posłowie chcą zakazać łańcuchów. Materiał wideo:

Autor: jb / Źródło: hongkongfp.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock