Zagraniczne banki nie płacą podatków w londyńskim City. "To kpiny"

Ze świata

ShutterstockSiedem z dziesięciu największych europejskich banków nie zapłaciło podatków w Wielkiej Brytanii

Siedem z dziesięciu największych europejskich banków nie zapłaciło podatków w Wielkiej Brytanii, uważanej za centrum bankowości inwestycyjnej. Z 6,5 mld ich zysków do państwowej kasy wpłynęło zaledwie 205 mln dolarów. - To kpiny z podejścia rządu do opodatkowania sektora finansowego - skomentował poseł John McDonell z opozycyjnej Partii Pracy.

Citgropup i Credit Suisse ujawniły, że ich główne spółki zależne na Wyspach nie zapłaciły podatku dochodowego w 2014 roku. Oznacza to, że łącznie siedem z dziesięciu największych europejskich banków nie zapłaciło podatków w Wielkiej Brytanii, uważanej za centrum bankowości inwestycyjnej - pisze Reuters.

Kpiny z rządu

Opozycyjna Partia Pracy chce nakłonić rząd do cofnięcia zmian podatkowych wprowadzonych w ubiegłym roku.

- To kpiny z podejścia rządu do opodatkowania sektora finansowego - powiedział poseł John McDonell z opozycyjnej partii labourzystów.

W sumie 10 największych zagranicznych banków wygenerowało w Wielkiej Brytanii 6,5 mld zysków i zatrudniało prawie 50 tys. ludzi. Ale do budżetu z podatku wpłynęło zaledwie 205 mln dolarów.

Trzy banki, które zapłaciły podatek dochodowy w 2014 roku to BNP Paribas (174 mln dolarów podatku od 954 mln dolarów zysku), Goldman Sachs (27 mln dolarów podatku od 2 mld dolarów zysku) i UBS Group (4 mln dolarów od 140 mln dolarów zysku).

Pozostałe pięć banków, które nie zapłaciło podatku to JP Morgan Chase & Co., Nomura Holdings Inc, Deutsche Bank AG, Bank of America Merrill Lynch i Morgan Stanley. Banki odmówiły komentarza w tej sprawie. Nie ma jednak dowodów, że te instytucje złamały przepisy podatkowe - podkreśla Reuters.

Miękkie podejście

W lipcu, pod presją banków, które zagroziły przeniesieniem swoich operacji z Londynu, minister finansów George Osborne zapowiedział, że obniży o połowę podatek bankowy, jaki banki muszą płacić od swoich aktywów. Jednocześnie podniósł podatek dochodowy do ośmiu punktów procentowych powyżej standardowej stawki.

Eksperci podatkowi twierdzą, że podatek dochodowy jest łatwiejszy do uniknięcia niż podatek bankowy.

McDonnell powiedział, że dane wskazują na miękkie podejście Osborne’a. - Ten raport powinien wszcząć alarm w Ministerstwie Skarbu i cofnąć decyzję w sprawie podatku bankowego - dodał.

Gorący temat

Unikanie płacenia podatków stało się gorącym tematem politycznym w Wielkiej Brytanii po ujawnieniu w ostatnich latach, że duże koncerny jak Apple i Amazon transferowały za granicę swoje zyski. W ubiegłym roku banki zostały zobowiązane do ujawnienia, ile podatku zapłaciły od zysków. 31 grudnia Citigroup poinformował, że dwie główne filie grupy w Wielkiej Brytanii miały łączny zysk w wysokości 308 mln dolarów, ale straty z przeszłości sprawiły, że wysokość podatku spadła do zera. Credit Suisse nie zapłacił podatku, ponieważ w 2014 roku zanotował stratę w Wielkiej Brytanii. Bank większość zysków czerpie w Szwajcarii, gdzie stawki podatku mogą być znacznie niższe niż na Wyspach

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock