Zagraniczna prasa z powyrywanymi stronami. Przez reklamy alkoholu

Ze świata

Litwa boi się o swoją niepodległość?TVN24 BiS
wideo 2/3

Od stycznia periodyki zagraniczne na Litwie są sprzedawane z powyrywanymi kartkami. W związku z obowiązującym od początku roku całkowitym zakazem reklamy alkoholu dystrybutorzy prasy są zmuszeni do wyrywania kart z reklamą alkoholu bądź ich zaklejania.

- Bierzemy na przykład "Newsweeka" czy "National Geographic", wertujemy i strony, na których jest reklama alkoholu, wyrywamy bądź zaklejamy. Reklamę wielkości pudełka zapałek – retuszujemy - mówi dyrektor litewskiego dystrybutora prasy Press Express Vigintas Bartaszeviczius.

Cenzura?

Bartaszeviczius wskazuje, że "inicjatorom zaostrzenia kontroli reklamy alkoholu niejednokrotnie zgłaszał problem, jaki powstanie z wejściem w życie ustawy o zakazie", ale jak twierdzi, "nikt nie zareagował". - Zaistniała sytuacja przypomina czasy radzieckiej cenzury - mówi litewski publicysta Rimvydas Valatka. Jego zdaniem wyrywanie kart z reklamą alkoholu w zagranicznych periodykach jest działaniem przestępczym. Narusza zasadę wolności prasy, słowa, prawa wydawcy i konsumenta. - Ktoś, kto nabędzie zniszczone pismo ma prawo ubiegać się o odszkodowanie - wskazuje Valatka. Po ujawnieniu problemu przez litewskie media społecznościowe, państwowy urząd ds. kontroli alkoholu zapowiedział, że "na razie nie będzie karał dystrybutorów prasy zagranicznej za reklamę alkoholu" i że "daje czas na dostosowanie się do zmiany ustawodawstwa", ale go nie konkretyzuje.

Nowe prawo

Grupa posłów opozycyjnych w poniedziałek zarejestrowała nowelizację ustawy przewidującą wyjątek w zakazie reklamy alkoholu dla pism wydawanych za granicą w językach obcych. Zgłoszona poprawka najwcześniej może być uchwalona podczas wiosennej sesji parlamentarnej, która rozpoczyna się 10 marca. Do czasu zmiany ustawodawstwa Bartaszeviczius zapowiada wstrzymanie na Litwie dystrybucji zagranicznych pism zawierających reklamę alkoholu. Firma Press Express sprowadza z zagranicy na Litwę około 600 tytułów. W połowie z nich możliwa jest reklama alkoholu.

Zakaz reklamy

Od 1 stycznia Litwa wprowadziła ograniczenia w sprzedaży alkoholu i całkowity zakaz jego reklamowania. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o kontroli alkoholu od 1 stycznia zostały ograniczone godziny sprzedaży alkoholu. Napoje alkoholowe można nabyć tylko w godzinach 10-20, a w niedzielę w godzinach 10-15. Dotychczas alkohol sprzedawany był od godz. 8 do godz. 22.

Alkohol teraz mogą kupować osoby, które ukończyły 20. rok życia. Dotychczas jego nabywanie i spożywanie dozwolone było dla osób, które ukończyły 18 lat. Alkoholu nie można spożywać w samochodach, w transporcie publicznym, na ulicach, stadionach i w parkach. Od stycznia zaczął obowiązywać całkowity zakaz reklamowania alkoholu, a od 2020 roku podczas masowych imprez można będzie handlować tylko niskoprocentowym alkoholem - do 7,5 proc. Na plażach alkoholu nie będzie można sprzedawać w ogóle.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock