Zadłużenie, odpływ kapitału, wyjście ze strefy euro. Co czeka Grecję?

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatGrecja opuści strefę euro?

Po wyborczym sukcesie SYRIZY Aleksis Cipras został w poniedziałek zaprzysiężony na nowego premiera Grecji. Jeśli spełnią się przedwyborcze zapowiedzi Ciprasa, wraz z nowym rządem otwiera się nowe pole bitwy pomiędzy Grecją i jej międzynarodowymi wierzycielami. SYRIZA zapowiadała przed wyborami m.in. negocjacje warunków pomocy międzynarodowej i złagodzenie bolesnych dla Greków reform. Jej wygrana spowodowała większy niepokój w Europie i zwiększenie ryzyka wyjścia Grecji ze strefy euro - pisze CNN Money i rysuje kilka scenariuszy dla Grecji i Europy.

1. Zdenerwowanie bankowców

SYRIZA zapowiedziała dążenie do złagodzenia obciążeń podatkowych. To zdaniem CNN Money może zniechęcić do płacenia podatków niektórych obywateli, co spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu - do tego może dojść, jeśli nowi przywódcy Grecji spełnią swoje przedwyborcze obietnice - podkreśla serwis.

Należy przygotować się też na ucieczkę kapitału z kraju. Nerwowość wśród inwestorów już widać, tylko podczas poniedziałkowego handlu zasoby bankowe spadły o 11 proc. Grecki sektor bankowy jest bardziej wytrzymały niż przed kryzysem, ale dwa największe banki złożyły wnioski o wsparcie płynności z Europejskiego Banku Centralnego.

2. Kłopotliwy dług

Pierwszym wielkim wyzwaniem dla nowego rządu Grecji jest zabezpieczenie spłaty swojego dotychczasowego zadłużenia. Zegar tyka: ostateczny termin to 28 lutego. Właśnie z końcem lutego wygasa program pomocowy dla kraju, w ramach którego Ateny mają jeszcze dostać 1,8 mld euro. Aby otrzymać to finansowanie, nowe władze greckie będą musiały wystąpić z wnioskiem o przedłużenie programu oraz dokończyć negocjacje z trojką, czyli przedstawicielami Komisji Europejskiej, MFW i EBC. MFW ocenia obecne zadłużenie Grecji na 170 proc. PKB.

3. Restrukturyzacja zadłużenia

Tu zaczyna się walka - pisze CNN Money. Nowe władze chcą dokonać przeglądu podatków i cięć wydatków rządowych. Jednak jest mało prawdopodobne, aby wierzyciele Grecji - MFW, EBC i KE - zgodziły się na większe ustępstwa. Od 2010 roku Grecja otrzymała 240 mld euro zagranicznych pożyczek. Ewentualne negocjacje będą w głównej mierze zależały od Niemiec. A niemieccy podatnicy obawiają się, że będą zmuszeni do ponownego finansowania greckiego długu. Analitycy HSBC zwracają uwagę, że “ostre cięcia” w planie są mało prawdopodobne, ale lekkie złagodzenie oszczędności wobec pierwotnych celów może zostać uzgodnione - pisze CNN Money.

4. Możliwy "Grexit"

Negocjacje dotyczące wyjścia Grecji ze strefy euro mogą się okazać niebezpieczne dla tego kraju. Będzie to oznaczało spadek zaufania potencjalnych inwestorów i kredytodawców, a Ateny potrzebują gotówki, by poprawić sytuację ekonomiczną zadłużonego kraju. Według analityków Capital Economics, ryzyko opuszczenia przez Grecję eurostrefy może jeszcze wzrosnąć, jeśli przedłużać będzie się impas kraju z kredytodawcami.

Autor: mn / Źródło: CNN Money