Z unijnej listy sankcji zniknęły cztery nazwiska. Wśród nich były współpracownik Janukowycza

Ze świata

tvn24Unia Europejska cofnęła sankcje nałożone w zeszłym roku na Ołeksandra Jakimenkę

Unia Europejska cofnęła sankcje nałożone w zeszłym roku na Ołeksandra Jakimenkę, szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pod rządami Wiktora Janukowycza - wynika z informacji opublikowanych w piątek w dzienniku urzędowym UE.

Jakimenko kierował SBU w czasie ubiegłorocznych protestów, w wyniku których Janukowycz, ówczesny prezydent, został odsunięty od władzy.

Odpowiedzialny za śmierć na Majdanie?

Jak podaje Reuters, nazwisko Jakimenki i jeszcze trzech przedstawicieli Ukrainy znajdowało się na liście osób objętych w zeszłym roku sankcjami wizowymi i finansowymi UE. Kiedy jednak sankcje wobec 22 osób powiązanych z Janukowyczem przedłużono na kolejny okres, nazwiska tych czterech osób znikły z wykazu. Przedstawiciele UE odmówili potwierdzenia, że nazwiska te zostały usunięte z "czarnej listy", a także wyjaśnień, z jakiego powodu nazwisk tych obecnie brakuje. Jednak dyplomaci, na których powołuje się Reuters, powiedzieli, iż sankcje wobec niektórych przedstawicieli Ukrainy mogły zostać cofnięte z powodu niewystarczających dowodów na udział tych osób w kradzieży majątku państwowego. Właśnie te zarzuty były podstawą sankcji. Obecne władze Ukrainy oskarżyły Jakimenkę o związek ze śmiercią osób cywilnych podczas Majdanu - ubiegłorocznych masowych protestów w centrum Kijowa. Ukraina zwróciła się też do Rosji o ekstradycję byłego szefa SBU.

UE rozszerza sankcje wobec RosjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: