W sieci IKEA brakuje łóżek i materacy. Imigranci nakręcają popyt

Ze świata


W niektórych sklepach sieci IKEA w Niemczech i Szwecji zaczyna brakować łóżek i materacy z powodu zapotrzebowania wywołanego napływem migrantów do tych dwóch krajów - poinformowała w piątek AFP, powołując się na rzeczniczkę firmy.

- Są braki w szeregu sklepów w Niemczech i Szwecji z powodu sytuacji wokół migrantów w Europie, którym trzeba zapewnić schronienie i posłanie - powiedziała rzeczniczka Josefin Thorell. - W normalnym czasie miewamy braki w zaopatrzeniu, ale nie dzieje się nic dramatycznego. Teraz zdarza się to częściej - dodała. Rzeczniczka szwedzkiego oddziału IKEA Daniela Rogosic wyjaśniła, że firma rozmawia z dostawcami o tym, by szybciej przysyłali do sklepów kolejne partie brakujących materacy i łóżek. Niemcy są dla IKEI największym rynkiem zbytu, przed USA i Francją. Stanowią też główny cel migrantów, którzy uciekają do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Pieniądze dla Austrii

W związku z napływającą do tego kraju falą uchodźców unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział w piątek, że Austria otrzyma w najbliższym czasie od Unii Europejskiej wsparcie finansowe w związku. Nie podał jednak konkretnych sum. Awramopulos i austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner odwiedzili tego dnia ośrodek w miejscowości Spielfeld na granicy austriacko-słoweńskiej, w którym przyjmowani są uchodźcy docierający przez Słowenię. Unijny komisarz podziękował rządowi, służbom i społeczeństwu Austrii za godne przyjmowanie uchodźców i zapewnianie im opieki. Zarówno Awramopulos, jak i Mikl-Leitner z uznaniem wypowiadali się o współpracy Austrii ze Słowenią w sprawie uchodźców. Jednocześnie oboje akcentowali potrzebę ograniczenia ich liczby, wskazując m.in., że powinno się to odbywać we współpracy z Turcją. W obliczu ogromnej fali uchodźców Austria chce zaostrzyć swe prawo azylowe, wprowadzając przyznawanie azylu na czas określony i zaostrzając kryteria sprowadzania rodzin azylantów. Porozumiały się już w tej sprawie partie koalicji rządzącej. Ze względów proceduralnych zaostrzenie prawa azylowego zapewne nie zostanie uchwalone przed grudniem. Przewidziano jednak, że nowe przepisy będą obowiązywać wstecz, od 15 listopada.

Miliony uchodźców trafi do Europy:

Miliony uchodźców trafi do EuropyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP