Ze świata

Z Merkel o "Brexicie". Cameron odwiedzi Berlin

Ze świata


Premier Wielkiej Brytanii David Cameron 29 maja spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim stosunków niemiecko-brytyjskich oraz kwestii europejskich - poinformowała rzecznik niemieckiego rządu.

Zanim szef brytyjskiego rządu złoży wizytę w Niemczech, w poniedziałek spotka się w Londynie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, a w czwartek 28 maja oczekiwany jest w Paryżu, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Francois Hollande'em.

Plany zreformowania

Cameron będzie rozmawiał z unijnymi przywódcami o swoich planach zreformowania Unii Europejskiej i przywrócenia Wielkiej Brytanii uprawnień, których Londyn zrzekł się na rzecz Brukseli. Po wygranych majowych wyborach parlamentarnych Cameron mówił, że to zwycięstwo daje jego Partii Konserwatywnej mandat do prowadzenia rozmów o renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE. Wcześniej zapowiedział, że w razie wygranej konserwatystów referendum w sprawie dalszego członkostwa jego kraju w UE odbędzie się w 2017 r. Cameron potwierdził w piątek w Rydze na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego, że jest zdeterminowany w kwestii reformy UE. Ocenił, że podczas negocjacji nad reformą UE "będą wzloty i upadki". - Usłyszycie, że jednego dnia będzie to możliwe, a innego, że jest to niemożliwe - powiedział dziennikarzom. Dodał, że tym, co będzie stałe podczas tego procesu, będzie jego determinacja, by dać Brytyjczykom reformę UE, tak by "mogli dokonać właściwego wyboru" w trakcie referendum na temat członkostwa kraju w Unii.

Odbieranie pensji, kontrola, deportacja. Cameron ogłasza politykę ws. imigrantów
Odbieranie pensji, kontrola, deportacja. Cameron ogłasza politykę ws. imigrantówTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości