Yellen: Stopy procentowe mogą wzrosnąć jeszcze w tym roku

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatYellen: Stopy procentowe mogą wzrosnąc jeszcze w tym roku

Stopy procentowe w USA mogą wzrosnąć do końca tego roku - powiedziała szefowa Rezerwy Federalnej (Fed) Janet Yellen. Byłaby to pierwsza od prawie dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych.

"Jeśli gospodarka rozwija się tak jak tego oczekujemy, w pewnym momencie w tym roku warunki gospodarcze pozwolą na podniesienie docelowej stopy funduszy federalnych, a tym samym na rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej" - napisała szefowa banku centralnego USA w oświadczeniu przesłanym Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Po opublikowaniu oświadczenia dolar wzrósł o 0,31 proc. wobec euro.

MFW rekomenduje: nie podnosić

Na początku czerwca Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych do 2,5 proc. w 2015 roku i zarekomendował, by Fed odłożył podniesienie stóp procentowych do początku 2016 roku.

- Uważamy, że będzie lepiej, jeśli podniesienie stóp nastąpi na początku 2016 roku - powiedziała dyrektor generalna MFW Christine Lagarde na konferencji prasowej, prezentując wyniki corocznego raport na temat gospodarki USA.

Yellen ostrzegła dzisiaj, że dalsze zawirowania w Grecji i Chinach stworzyły zagrożenie dla wzrostu gospodarczego w USA. Przyznała również, że rynek pracy wciąż pokazuje nieco "zastoju", co sugeruje, że polityka pieniężna powinna pozostać "akomodacyjna". Oznacza to, że stopy powinny pozostać na niskim poziomie. "Zbyt wielu ludzi nie szuka pracy, ale robiliby to, gdyby rynek pracy był silniejszy. I choć są wstępne oznaki, że płace wzrosły, to nadal na relatywnie niskim poziomie - podkreśliła przewodnicząca Fed.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA