TVN24 Biznes | Ze świata

Xiaomi planuje produkcję samochodów elektrycznych w 2024 roku

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Reuters, CNBC

Szef Xiaomi Lei Jun zapowiedział, że chiński gigant technologiczny planuje rozpocząć produkcję samochodów elektrycznych w pierwszej połowie 2024 roku - poinformowała Agencja Reutera.

W związku z tymi doniesieniami kurs akcji producenta smartfonów Xiaomi podskoczył na giełdzie w Hongkongu o ponad 5 procent, co było drugim najlepszym wynikiem tego dnia - podał Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Xiaomi będzie produkować samochody elektryczne

W marcu Xiaomi dołączyło do wyścigu samochodów elektrycznych, gdy firma przekazała, że planuje zainwestować 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat w produkcję "elektryków". W zeszłym miesiącu Xiaomi oficjalnie zarejestrowało działalność związaną z pojazdami elektrycznymi Xiaomi EV, Inc. - podało CNBC.

Producenci aut elektrycznych

Jak dodał amerykański portal, rynek pojazdów elektrycznych w Państwie Środka staje się coraz bardziej zatłoczony. Inny chiński gigant technologiczny Baidu już w styczniu otworzył firmę, która ma produkować samochody elektryczne. Ponadto Xiaomi będzie się mierzyć z lokalnymi rywalami - takimi jak Nio i Xpeng, a także znacznie większymi producentami aut - jak Tesla czy BYD.

Sprzedaż "elektryków" w Chinach

W ciągu ostatnich kilku lat chiński rynek pojazdów elektrycznych cieszył się poparciem rządu, co pomogło w rozwoju branży. Część tego wsparcia została zmniejszona, ale mimo to rynek wciąż rośnie. Firma analityczna Canalys przewiduje, że w 2021 roku w Chinach zostanie sprzedanych 1,9 miliona pojazdów elektrycznych, czyli o 51 proc. więcej niż w roku ubiegłym - czytamy na CNBC.

Autor:kris/ToL

Źródło: Reuters, CNBC

Źródło zdjęcia głównego: askarim / Shutterstock

Pozostałe wiadomości