Koniec "wojny w sieci"? Chiny otworzą się na Stany Zjednoczone

Ze świata

CC BY 2.0 | Day DonaldsonXi Jinping otwarcie odwołuje się do korzeni chińskiej kultury

Prezydent Chin Xi Jinping, który przybył z tygodniową wizytą do USA, obiecał w środę lepszy klimat dla współpracy biznesowej między obu krajami. Strona chińska sygnalizuje też możliwość położenia kresu "wojnie w sieci".

Xi Jinping, który rozpoczął podróż po Stanach Zjednoczonych od Zachodniego Wybrzeża, zapowiedział podczas spotkania z amerykańskimi biznesmenami w Seattle, że Chiny ograniczą restrykcje dotyczące zagranicznych inwestorów.

Nowe otwarcie?

- Pracujemy nad utworzeniem nowego, otwartego systemu gospodarczego, nad reformą zarządzania zagranicznymi inwestycjami oraz znacznym zredukowaniem restrykcji dla inwestorów z zagranicy - powiedział Xi na spotkaniu, w którym uczestniczyli m. in. szefowie takich firm jak Apple Inc. i Berkshire Hathaway należącej do multimiliardera Warrena Buffeta.

- General Motors i Ford mogą zwiększyć swoje inwestycje w Chinach – dodał chiński prezydent.

Kilka godzin później koncern Boeing ogłosił plany budowy w Chinach zakładów produkujących sprzęt do wyposażania samolotów. Byłyby to pierwsze tego rodzaju zakłady poza USA.

Towarzyszący prezydentowi Chin czołowy chiński regulator internetu Lu Wei powiedział podczas zwiedzania zakładów Microsoftu w Redmond, że oba kraje muszą współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci, w tym zwalczania przestępczości i szpiegostwa internetowego.

- Płyniemy w tej samej łodzi. Nie mamy innego wyboru poza współpracą - powiedział Wei.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | Day Donaldson