Gwałtowny koniec tłustych lat. Wzrost poziomu życia wyhamował

Ze świata

Christian Mueller / Shutterstock.comW 2016 roku wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii wyniósł 2 proc.

Krótki okres poprawy standardu życia w Wielkiej Brytanii dobiegł końca - wynika z raportu brytyjskiego think tanku Resolution Foundation.

Eksperci z Resolution Foundation przypominają, że standardy życia w Wielkiej Brytanii od 2014 do początku 2016 roku poprawiały się. Wynikało to z najsilniej od 2000 roku rosnących dochodów gospodarstw domowych, wzrostu zatrudnienia oraz niemal zerową inflację, która powodowała, że ceny w sklepach nie rosły.

Dobry okres

Z analizy brytyjskiego think tanku wynika, że ten dobry okres został już zakończony. Wszystko przez spadek dochodów gospodarstw domowych (o niemal połowę) oraz wzrost inflacji, wraz z którą wzrosną ceny. - Szybko rosnąca inflacja doprowadziła do gwałtownego zakończenia krótkiego mini-boomu poprawy standardów życia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach - wyjaśnia Stephen Clarke, analityk Resolution Foundation.

Co zrobić?

W ostatnim okresie inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 1,6 proc. Oznacza to m.in. wyższe opłaty za importowane materiały, czy paliwa. Na łamach BBC Stephen Clarke wezwał rząd do złagodzenia skutków wzrostu cen. „Rząd nie wiele może zrobić, aby powstrzymać rosnącą inflację, która ma wpływ na standard życia obywateli, ale nadal ma wiele możliwości, aby wpływać na wzrost zatrudnienia oraz dochody - wyjaśni Clarke. W 2016 roku wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii wyniósł 2 proc. Rozwój PKB był napędzamy głównie przez wydatki konsumpcyjne.

Mateusz Morawiecki zaprasza Polaków z Wysp z powrotem do kraju. Materiał wideo "Faktów" TVN z 29.01.2017:

Autor: msz/ms / Źródło: BBC,

Źródło zdjęcia głównego: Christian Mueller / Shutterstock.com