Zaskakujące dane z Chin. Wzrost najmocniejszy od roku

Ze świata


O 18,7 proc. wzrósł w marcu chiński eksport rozliczany w juanach. To największy wzrost od ponad roku. W tym samym czasie import do Chin spadł o 1,7 proc.

Chiński eksport rozliczany w juanach wzrósł w minionym miesiącu o 18,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. To największy wzrost od ponad roku.

Ożywienie?

W tym samym okresie import towarów do kraju spadł w marcu o 1,7 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Najnowsze dane z chińskiej gospodarki wskazujące na ożywienie w eksporcie wzbudzają nadzieję wśród inwestorów, że druga co do wielkości gospodarka na świecie nie jest aż w tak złej kondycji jak wielu przypuszczało. Inwestorów cieszy również fakt, że Chiny w ostatnim miesiącu importowały rekordową ilość miedzi. Chińskie firmy kupiły bowiem w marcu rekordową ilość tego metalu, a wzrost wyniósł aż 36 proc.

Dobre wieści

W reakcji na takie informacje ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie bardzo mocno rosną. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.850,00 USD za tonę, po wzroście o 1,8 proc. - podają maklerzy. Popyt na metale przemysłowe w Chinach mocniej wzrósł po zakończeniu obchodów w lutym nowego roku księżycowego i po zapewnieniach chińskich władz o wspieraniu wzrostu w chińskiej gospodarce.

Autor: msz / Źródło: BBC, PAP