Litwini polubili Polskę? Jesteśmy w ich turystycznej czołówce

Ze świata

Shutterstock Do popularyzacji Polski przyczynia się m.in. kampania promocyjna, którą od pięciu lat prowadzi Instytut Polski w Wilnie

Wśród Litwinów wzrasta zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do Polski. W ubiegłym roku Polska była na czwartym miejscu wśród najczęściej odwiedzanych przez nich krajów. Według danych za ten rok, Polska przesunęła się na trzecie miejsce.

Do popularyzacji Polski przyczynia się m.in. kampania promocyjna, którą od pięciu lat prowadzi Instytut Polski w Wilnie.

Gdzie najchętniej?

W pierwszym kwartale tego roku Litwini najczęściej wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii – 17 proc., na Białoruś – 10,8 proc. i do Polski – 8 proc. ogółu podróżujących - informuje litewski Departament Statystyki. W ubiegłym roku Polska była na czwartym miejscu po Wielkiej Brytanii, Białorusi i Łotwie. Jak poinformował PAP Ignas Kaneva z litewskiej organizacji turystycznej "Gruda", w ciągu pierwszego półrocza ubiegłego roku ich firma zorganizowała do Polski 12 autokarowych wycieczek. W tym roku w ciągu pierwszych sześciu miesięcy do Polski wyjechało już 17 autokarów z turystami. Według Kanevy, Litwini są zainteresowani głównie Krakowem, Zakopanym i Trójmiastem, na razie mniej ich interesuje Białystok czy Lublin. Małgorzata Kasner - dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, od pięciu lat promującego walory turystyczne Polski - podkreśliła, że celem akcji jest pokazanie Polski jako kraju turystycznie atrakcyjnego, z bogatą kulturą, historią i tradycją.

Warto do Polski

Tegoroczna, dwumiesięczna kampania promocyjna walorów turystycznych Polski pod hasłem: "Polska. Come and find your story", zorganizowana wspólnie z Polską Organizacja Turystyczną, zakończy się w ostatnią niedzielę czerwca. Od końca kwietnia, ulicami Wilna jeżdżą kolorowe autobusy reklamujące turystykę w Polsce, a przed tygodniem kampania została wzbogacona 60 plakatami zachęcającymi do bliższego poznania Polski. - Spotykamy się z sympatycznymi reakcjami na kolorowe autobusy i plakaty, i zapewne zwiększy to zainteresowanie Polską jako krajem turystycznym, a nie tylko jako krajem zakupów tańszych niż na Litwie - powiedziała Kasner. Według niej, coraz więcej Litwinów przychodzi do Instytutu Polskiego w Wilnie w poszukiwaniu informacji turystycznej i ciekawych miejsc w Polsce oraz z prośbą o pomoc w zaplanowaniu indywidualnej wycieczki. - Coraz więcej spotykamy też Litwinów, którzy po powrocie z Polski, mówią, że są bardzo pozytywnie zaskoczeni Polską i Polakami. Takie słowa to dla nas największe podziękowanie - powiedziała Małgorzata Kasner.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock