Wzmocnione kontrole na europejskich lotniskach. Długie kolejki

Ze świata

Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecieTVN24 BiS
wideo 2/4

Po wzmocnieniu kontroli pasażerowie z krajów spoza strefy Schengen przybywający na lotniska w popularnych miejscowościach turystycznych w Europie muszą liczyć się z wielogodzinnymi opóźnieniami na granicy - poinformował we wtorek dziennik "The Times".

Brytyjska gazeta poinformowała, że kilkusetmetrowe kolejki czekają na podróżnych lądujących między innymi w Madrycie, Lizbonie, Lyonie, Paryżu, Mediolanie i Brukseli. Według linii lotniczych doszło do sytuacji, w których pasażerowie przez długie kolejki nie zdążyli na samolot.

Sprawdzanie danych

Informacja o opóźnieniach została przekazana "Timesowi" przez linie lotnicze jeszcze przed sierpniowym szczytem sezonu letniego, kiedy miliony Brytyjczyków wyjeżdżają na wakacje. Źródła gazety na dotkniętych problemem lotniskach podkreśliły, że niektóre systemy informatyczne są przestarzałe, co sprawia, że odprawa pasażerów zajmuje "co najmniej dwie minuty na osobę". Zdaniem dziennika opóźnienia wynikają z zaostrzenia przepisów dotyczących ochrony granic zewnętrznych strefy Schengen po zamachach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli.

Oprócz kontroli dokumentu tożsamości dane każdego pasażera są sprawdzane w najważniejszych bazach danych zawierających informacje o osobach stanowiących potencjalne zagrożenie.

Apel do unijnych władz

Thomas Reynaert, szef organizacji Airlines for Europe (A4E) reprezentującej między innymi linie lotnicze British Airways, Easyjet i Ryanair, podkreślił, że A4E napisało list do Unii Europejskiej, apelując, by państwa członkowskie "podjęły wszelkie niezbędne kroki, by uniknąć takich utrudnień" dla pasażerów. Z kolei przedstawiciel Stowarzyszenia Brytyjskich Biur Turystycznych (Association of British Travel Agents) powiedział w rozmowie z "Timesem", że "operatorzy biur podróży zapewnią, że klienci przybędą na lotnisko z dużym wyprzedzeniem, by nie ryzykować spóźnienia się na samolot". Podkreślił jednak, że "jest niezwykle istotne, by punkty kontroli granicznej miały odpowiednie zasoby", które pozwolą na szybkie przetwarzanie dużej ilości danych.

Autor: mb / Źródło: PAP