Zmowy cenowe znanych sieci handlowych. Rumunia nakłada 35 mln euro kary

Ze świata


Rumuńska Rada ds. Konkurencji poinformowała we wtorek o nałożeniu wysokich grzywien za zmowy cenowe na cztery wielkie sieci handlowe oraz na ich dostawców. Łączna wartość grzywien to 35 mln euro. Są to sieci z Francji, Niemiec i Belgii.

Niemieckie firmy Metro i Selgros, supermarkety Real (francuska grupa Auchan) i Mega Image (belgijska sieć Delhaize), a także 21 dostawców zostało ukaranych za zmowy cenowe i specjalne promocje w latach 2005-2009.

Zmowa cenowa

- Dostawca i dystrybutor wyznaczali cenę lub cenę minimalną, co doprowadziło do wzrostu cen dla konsumentów - wyjaśniła w komunikacie Rada ds. Konkurencji.

Najwyższa kara finansowa została nałożona na Metro - 11,3 mln euro, Selgros ma zapłacić 6,6 mln euro, Mega Image - 5,6 mln euro, a Real - 5,5 mln euro. Pozostała kwota 6 mln euro grzywny została rozdzielona między dostawców.

Śledztwo

Pod koniec 2014 roku Rada ogłosiła wszczęcie śledztwa wobec czterech innych sieci handlowych - Auchan i Carrefour z Francji, Cory z Belgii i niemieckiego Kauflandu - podejrzanych o łamanie rumuńskiej ustawy o zasadach konkurencji.

Autor: msz/kwoj / Źródło: PAP