Wysoka urzędniczka aresztowana. Odpowiadała za rynek paliw

Ze świata

wikipedia.org/ (CC BY-SA 3.0) | Arne HückelheimWenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA subsydiuje ceny paliw płynnych na rynku wewnętrznym

W Wenezueli aresztowano pod zarzutem korupcji wysoką urzędniczkę ministerialną odpowiedzialną za wewnętrzny rynek paliw - poinformowała w piątek prokuratura, która wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie. Aresztowana Nubia Parada jeszcze tego samego dnia miała stanąć przed sądem.

Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA subsydiuje ceny paliw płynnych na rynku wewnętrznym. Galon benzyny kosztuje w Wenezueli 0,02 dolara, co stwarza ogromne możliwości nadużyć.

Powszechna praktyka?

Bardzo lukratywną praktyką uprawianą przez tysiące Wenezuelczyków mieszkających np. w pobliżu granicy z Kolumbią jest wywożenie paliwa w specjalnie powiększonych, bardzo pojemnych bakach własnych samochodów i jej odsprzedawanie z ogromnym zyskiem po drugiej stronie granicy. Tak zaniżona cena paliw na rynku wewnętrznym stwarza również możliwość operacji korupcyjnych na dużą skalę. Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro oświadczył w tych dniach, że kraj będzie musiał podnieść ceny paliw na rynku wewnętrznym, aby uniknąć strat ocenianych na 12 miliardów dolarów rocznie.

Autor: mn\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/ (CC BY-SA 3.0) | Arne Hückelheim