Wyrób pizzy wpisany na listę UNESCO

Ze świata

Pizza na liście dziedzictwa UNESCOTVN24 BiS
wideo 2/2

Wielka radość we Włoszech. Sztuka wyrobu i wypieku neapolitańskiej pizzy została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Decyzja, która zapadła w czasie obrad komitetu w Korei Południowej ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i finansowe.

To, co we Włoszech wiadomo od dawna, zostało właśnie zapisane w dokumentach i potwierdzone pieczęcią UNESCO. Pizza, a dokładnie jej wypiek to teraz narodowe dziedzictwo.

Pod deklaracją wsparcia dla zabiegów o to, aby sztuka neapolitańskich piekarzy pizzy została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO zebrano we Włoszech 2 miliony podpisów. Inicjatorami kampanii było stowarzyszenie neapolitańskich piekarzy pizzy, czyli pizzaioli i związek włoskich rolników Coldiretti.

Skromne początki

Kandydatura pizzy była jedyną włoską propozycją wśród 34 innych z całego świata, które zostały rozpatrzone w czasie obrad komitetu UNESCO w Seulu. Promotorzy neapolitańskiej pizzy przypomnieli, że w 2010 roku została ona zarejestrowana przez UE jako gwarantowana tradycyjna specjalność. Pizza pojawiła się we włoskiej kuchni na początku XVIII wieku w Neapolu. Ale nie przypominała wówczas tej dzisiejszej. Była daniem ubogich, wyglądała raczej jak placek z ciasta chlebowego. Prawna ochrona wypieku pizzy, poza wymiarem moralnym, ma też wymiar finansowy. Ta gałąź gastronomii jest warta około 10 mld euro rocznie. Przy wypieku pizzy pracuje we Włoszech co najmniej 100 tys. osób.

Autor: tol / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)