Wypalenie zawodowe. Nowy punkt na liście WHO

Ze świata

Jak sprawić, by praca sprawiała przyjemność?
wideo 2/5

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła wypalenie zawodowe w najnowszej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Wypalenie zostało wymienione wśród zjawisk związanych z pracą lub bezrobociem - podaje CNN.

WHO zdefiniowało wypalenie zawodowe jako "chroniczny stres w pracy, którego nie można skutecznie zredukować".

Objawy

Zgodnie z wytycznymi WHO, lekarze mogą zdiagnozować wypalenie zawodowe, jeżeli dana osoba wykazuje takie objawy jak: poczucie wyczerpania, negatywny stosunek lub cynizm w stosunku do wykonywanej pracy czy zmniejszenie efektywności.

Jak jednak zaznacza WHO, przed stwierdzeniem wypalenia zawodowego lekarz powinien wykluczyć zaburzenia adaptacyjne, lękowe, czy emocjonalne.

Rzecznik WHO powiedział Agencji Presse France, że wypalenie zawodowe zostało po raz pierwszy sklasyfikowane jako problem medyczny przez jakąkolwiek organizację zajmującą się zdrowiem.

Twórca terminu

Stworzenie terminu "wypalenie zawodowe" przypisuje się urodzonemu w Niemczech psychologowi Herbertowi Freudenbergowi, który po raz pierwszy użył go w swoim badaniu z 1974 roku.

Psycholog po raz pierwszy przeanalizował to zjawisko po tym, jak zaobserwował je wśród swoich znajomych, a później sam również go doświadczył.

Autor: mp / Źródło: CNN, The Independent