Tesla w opałach. Gigant notuje rekordową stratę

Ze świata

Tesla pokazała słoneczny dachReuters/Tesla
wideo 2/3

Tesla ma za sobą najgorszy kwartał w historii. Jak podała w środę spółka, strata netto za okres od lipca do września wyniosła 671 milionów dolarów. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku firma straciła już blisko 1,5 miliardów dolarów - blisko trzykrotnie więcej niż w roku 2016. Po ogłoszeniu wyników kwartalnych kurs Tesli spadł o 5 proc.

Problemy Tesli wynikają z kłopotów utrzymaniem odpowiedniego poziomu produkcji najnowszego Modelu 3. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Do końca trzeciego kwartału firma wyprodukowała zaledwie 260 pojazdów Modelu 3 (w porównaniu z ponad 1,5 tys. zapowiadanymi w tym okresie). Tesla nie ujawnia, ile samochodów powstało w październiku.

Sposobem na zmniejszenie strat w kolejnych kwartałach ma być ograniczenie o ok. 10 proc. produkcji starszych serii Model S i Model X i przekierowanie zasobów na produkcję Modelu 3 w czwartym kwartale 2017 r. Prezes firmy Elon Musk zapewnił, że do końca roku zakłady firmy dostarczą "tysiące" pojazdów, a do marca 2018 r. produkcja Modelu 3 sięgnie 5 tys. pojazdów tygodniowo.

W środowej publikacji Tesla podtrzymała prognozę, zgodnie z którą do końca grudnia całkowita liczba dostarczonych w tym roku pojazdów starszych serii S i X sięgnie 100 tys.

Wyprzedaż

Obecnie elektryczny sedan Tesla Model 3 można kupić za połowę ceny poprzednich modeli firmy.

Seria jest kluczowa dla przejścia firmy od producenta luksusowych aut do koncernu oferującego swoje produkty szerszemu gronu klientów, którzy złożyli już 500 tys. zamówień.

Spadający kurs

Optymistyczne zapowiedzi przedstawicieli Tesli w trakcie roku przyczyniły się do wzrostu notowań firmy z poziomu 220 dolarów w styczniu 2017 r. do ponad 380 dolarów za akcję we wrześniu. Od kilku tygodni kurs Tesli jednak spada. W piątek 27 października notowania firmy zniżkowały o 2,5 proc., gdy Evercore ISI obniżyło rating jej akcji w związku z obawami co do możliwości produkcyjnych Modelu 3 w związku z doniesieniami agencji Reutera o zmniejszeniu o 40 proc. zamówień na części od tajwańskiej firmy Hota Industrial.

Po publikacji kwartalnego raportu wykazującego rekordową stratę kurs Tesli sięgnął najniższego poziomu od połowy lipca 2017. Na początku października analityk Goldmana Sachsa David Tamberrino prognozował, że w przyszłym roku kurs Tesli spadnie nawet o 40 proc.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe