Tanie latanie może być jeszcze tańsze. Na horyzoncie spadek cen biletów

Ze świata

Lotnisko w Gdańsku (nagranie z 2016 roku)tvn24
wideo 2/7

W związku z utrzymującymi się niskimi notowaniami ropy oraz rosnącą konkurencją na rynku, w całym drugim półroczu przeciętne ceny lotów mogą potanieć o 8 procent - ocenił Ryanair, największy przewoźnik w Europie. Irlandzkie linie lotnicze mogą sobie pozwolić na obniżki, bo w pierwszym kwartale zanotowały ogromny wzrost zysków.

Irlandzkie linie lotnicze w drugim kwartale 2017 roku odnotowały 55-procentowy wzrost zysków w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przed opodatkowaniem wyniosły one 397 milionów euro, co na czysto dało 141 milionów euro. W tym samym czasie, przychody wzrosły o 13 procent do 1,9 mld euro.

Bilety mogą stanieć

Ryanair podkreślił, że do dobrych wyników przyczynił się 12-procentowy przyrost liczby pasażerów do 35 milionów. Jednocześnie ceny biletów wzrosły średnio o 1 procent, przy gwałtownym spadku przychodów z tytułu nadawania bagaży rejestrowanych.

Jak poinformowano, średnia punktualność lotów wyniosła 91 procent w kwietniu, 89 procent w maju i 81 procent w czerwcu. Przewoźnik w raporcie poinformował także o swoich prognozach.

W związku z utrzymującymi się niskimi cenami ropy oraz rosnącą konkurencją na rynku, w trzecim kwartale bilety mogą kosztować mniej średnio o 5 procent. W całym drugim półroczu mogą zaś potanieć o 8 procent.

Wpływ brexitu

Ryanair po raz kolejny ostrzegał także o potencjalnym wpływie brexitu.

"Pozostajemy zaniepokojeni niepewnością, która towarzyszy wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w marcu 2019 roku" - powiedział cytowany w raporcie Michael O'Leary, prezes irlandzkiej linii lotniczej.

"Chociaż kontynuujemy kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, ostrzegamy, że w przypadku brexitu może zabraknąć czasu, bądź dobrej woli obu stron, aby wynegocjować nowe warunki, co może skutkować zakłóceniem lotów między Wielką Brytanią a Europą od kwietnia 2019 roku" - dodał.

Wskazał, że podobnie jak inne linie lotnicze, tak samo Ryanair oczekuje jasnych informacji w tej kwestii, zanim zostanie opublikowany plan na sezon letni w 2019 roku.

"Jeśli do jesieni 2018 roku nie będziemy mieli pewności co, do podstawy prawnej dla lotów między Wielką Brytanią a Unią Europejską, możemy zostać zmuszeni do odwołania lotów i przeniesienia swoich samolotów do Europy od kwietnia 2019 roku" - poinformował O'Leary. Jednocześnie zastrzegając, że irlandzka linia lotnicza ma przygotowane "plany awaryjne".

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock