Wyciek danych z Facebooka. Wśród nich numery telefonów urzędników Unii Europejskiej

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak nie dać się oszukać hakerom?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak nie dać się oszukać hakerom?

Wśród danych 533 milionów użytkowników Facebooka, o których wycieku poinformowano w kwietniu, znalazły się informacje z kont komisarza Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didiera Reyndersa, premiera Luksemburga Xaviera Bettela oraz tuzinów innych urzędników Unii Europejskiej – podał portal Politico.

Jak podał Konkret24, jeden z użytkowników mało znanego hakerskiego forum opublikował dane 533 mln użytkowników Facebooka ze 106 krajów, w tym z Polski. Jako pierwszy o wycieku poinformował 3 kwietnia na Twitterze Alon Gal, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Wyciekły imiona i nazwiska, telefony, adresy e-mail, informacje o płci, stanie cywilnym, zawodzie, miejscu zamieszkania. Zbiór danych nie zawiera haseł ani wiadomości prywatnych. Jest dostępny za darmo.

Jak zabezpieczyć profil przed włamaniami - czytaj na Konkret24 >>>

Jak napisał portal Politico, w danych, które wyciekły, znalazły się numery telefonów tuzinów urzędników UE, w tym członków Komisji Europejskiej, dyplomatów oraz innych pracowników. Politico potwierdziło prawdziwość danych niektórych urzędników, w tym Reyndersa oraz Bettela, na których telefony zadzwoniono.

Komisja Europejska nie udzieliła komentarza – napisał portal Politico. Z kolei Bettel powiedział, że jest świadomy wycieku swoich danych. Zespół ds. cyberbezpieczeństwa UE (Computer Emergency Response Team – CERT) bada wpływ wycieku na instytucje UE i ich działanie – czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Dane użytkowników Facebooka z Polski

Wśród 533 mln użytkowników Facebooka, którzy dowiedzieli się o wycieku swoich danych na początku kwietnia, jest ponad dwa miliony Polaków.

Alon Gal powiedział Agencji Reutera, że baza danych wydaje się zawierać ten sam zestaw numerów telefonów powiązanych z Facebookiem, który od stycznia krążył po hakerskich forach. W wydanym oświadczeniu Facebook poinformował, że dane były "bardzo stare", a wyciek jest związany z już naprawioną przez firmę usterką z sierpnia 2019 roku.

Według polskiego serwisu Niebezpiecznik.pl wśród ujawnionych danych ok. 2,5 mln dotyczy Polaków. W tej grupie ujawniono blisko 22 tys. adresów e-mail. Według ekspertów Niebezpiecznika wyciek nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla polskich użytkowników, lecz w najbliższych dniach można się spodziewać większej liczby ataków phishingowych.

Dane 533 mln użytkowników właśnie wyciekły z Facebooka - napisał Alon Gal na Twitterze 3 kwietniaTwitter

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock