Kolejne ostrzeżenie dla Brytyjczyków. WTO: Brexit oznacza miliardowe straty dla firm

Ze świata


Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest poważnym zagrożeniem dla brytyjskiej gospodarki, która stałaby się na skutek Brexitu mniej konkurencyjna - powiedział we wtorek dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo.

Wymiana handlowa odbywałaby się "na gorszych warunkach" dla Zjednoczonego Królestwa - ostrzegł Azevedo. - Najprawdopodobniej handel na tych samych rynkach (na których odbywa się teraz) byłby dla Wielkiej Brytanii bardziej kosztowny, co zaszkodziłoby konkurencyjności brytyjskich firm - wyjaśnił. Dodał też, że brytyjscy eksporterzy, jeśli dojdzie do Brexitu, będą musieli płacić co roku cła na sumę około 5,6 mld funtów. Reuters przypomina, że Brytyjczycy korzystają teraz z preferencyjnych stawek celnych na towary eksportowane do UE oraz krajów, które mają podpisane z Unią umowy handlowe.

Brytyjczycy stracą na atrakcyjności

W artykule opublikowanym we wtorek na łamach "Daily Mirror" szef japońskiego koncernu Hitachi Ltd. Hiroaki Nakanishi poinformował, że jego firma rozważy wycofanie się z planów zainwestowania w Wielkiej Brytanii. - Brexit zmusiłby nas oraz podobne firmy ponownego przemyślenia inwestycji (w Wielkiej Brytanii) - podkreślił Nakanishi, wyjaśniając, że atrakcyjność Zjednoczonego Królestwa dla inwestorów i partnerów wynika z jego przynależności do "europejskiego rynku liczącego 500 mln ludzi". Szef Hitachi opublikował już podobny artykuł w maju, na łamach "Financial Times", wzywając Brytyjczyków do pozostania w Unii. W poniedziałek przed Brexitem ostrzegła szefowa banku centralnego USA (Fed) Janet Yellen, której zdaniem "może on mieć poważne reperkusje gospodarcze". Podczas kwietniowej, wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego również szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla globalnego wzrostu gospodarczego.

"Druzgocący cios"

Według ekspertów MFW Brexit "byłby jednym z najpoważniejszych czynników" mogących doprowadzić do niepewności i braku zaufania na rynku. Główny ekonomista MFW Maurice Obstfeld uznał, że Brexit doprowadziłby do "zniszczenia bardzo wielu finansowych i handlowych powiązań" Wielkiej Brytanii; byłby to także "druzgocący cios" dla kruchej globalnej gospodarki.

Maciej Woroch o szansach na Brexit:

Autor: km / Źródło: PAP