Wsparcie za reformy. UE pożyczy Ukrainie niespełna 2 miliardy euro

Ze świata


Przedstawiciele państw UE zatwierdzili we wtorek nowy program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy na kwotę 1,8 mld euro. Wsparcie w formie pożyczek będzie dostępne w okresie 2,5 roku.

Jak podkreśliła w komunikacie Rada UE, celem pomocy jest wsparcie stabilizacji gospodarczej kraju, a także programu reform Ukrainy. Pożyczki dla Ukrainy zostaną wypłacone w trzech transzach. Ich maksymalny okres spłaty będzie wynosił 15 lat. Komisja Europejska i Ukraina mają teraz uzgodnić umowę kredytową, która określi szczegółowe warunki pomocy finansowej.

Pomoc dla Ukrainy

Przyznanie wsparcia będzie uzależnione od wdrażania przez ten kraj koniecznych reform, uzgodnionych z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i UE. Jest to już trzeci unijny program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy i największy uruchomiony dotychczas pakiet pomocy finansowej UE dla kraju spoza Unii. W ub. roku przyznano Ukrainie w sumie 1,6 mld euro; ostatnia rata z poprzedniego programu (25 mln euro) zostanie wypłacona w kwietniu. Wtorkowa akceptacja Rady jest ostaniem krokiem zatwierdzającym nową pomoc makrofinansową dla Ukrainy. Decyzja wejdzie w życie trzy dni po opublikowaniu jej w oficjalnym dzienniku urzędowym UE.

Autor: km / Źródło: PAP