Wraca unia energetyczna? Plan na początku przyszłego roku

TVN24 Biznes

Komisja Europejska

Plan dotyczący unii energetycznej zostanie dokładnie przedstawiony na początku przyszłego roku - zapowiedział w środę komisarz ds. energii i polityki klimatycznej Miguel Arias Canete.

- Jednym z priorytetów polityki energetycznej jest unia energetyczna. Ten temat zostanie dokładnie przedstawiony na początku przyszłego roku. Uważamy, że to będzie nowy etap w integracji europejskiej. Więcej Europy w obszarze energii na pewno jest odpowiedzią na liczne wyzwania, z którymi teraz mamy do czynienia - powiedział w środę w komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego komisarz Canete.

Chodzi o konkurencyjność

Jak podkreślił, obecnie - bardziej niż kiedykolwiek - widać, że polityka energetyczna Unii Europejskiej to priorytet bezpośrednio powiązany z życiem obywateli i z dobrobytem na naszym kontynencie.

- Projekt mający na celu stworzenie unii energetycznej ma za główny cel zwiększenie konkurencyjności, która potrzebna jest firmom. Tym bardziej, że ceny energii bardzo często są za wysokie dla przemysłu i dla rodzin - powiedział.

Przypomniał, że unia energetyczna ma także m.in. zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, wzmocnić rynek wewnętrzny czy przyczynić się do oszczędności energii.

- Unia energetyczna ma za zadanie zlikwidować te przeszkody, które istnieją w tym momencie na rynku energetycznym, po to, żeby bardziej integrować ten rynek - mówił komisarz. Dodał, że będzie to także narzędzie, które pozwoli również rozwinąć gospodarkę, stwarzając np. nowe miejsca pracy.

Pomoże 300 mld euro

W ocenie komisarza, obecnie rynek energetyczny nie posiada interkonektorów, w takim stopniu, w jakim są one potrzebne. Interkonektory to połączenia sieci przesyłowych między państwami.

- W ciągu najbliższych miesięcy (...) chcemy bardziej intensywnie pracować nad interkonektorami, których w tym momencie brakuje - zapowiedział komisarz. Dodał, że pomocny w tym może być plan pobudzenia inwestycji na kwotę ponad 300 mld euro, który pod koniec listopada przedstawił szef KE Jean-Claude Juncker.

- Chcemy także zmobilizować źródła finansowe w inwestycje w energię ze źródeł odnawialnych - dodał.

Zdaniem komisarza, w ramach bezpieczeństwa energetycznego, należy się także zastanowić nad dostawami energii spoza Unii. - Tu są polityczne decyzje, ale one muszą być oparte o gospodarkę - ocenił.

Autor: pp / Źródło: PAP