UE, Ukraina i Rosja wracją do stołu. Rozmowy o wolnym handlu w cieniu Kremla

Ze świata

TVN 24a93152d4-dcf4-11e4-8107-0025b511229e

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda trójstronnych rozmów technicznych z udziałem przedstawicieli UE, Ukrainy i Rosji na temat umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią a Ukrainą - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu Daniel Rosario.

- Rozmowy techniczne z udziałem UE, Ukrainy i Rosji zostaną wznowione w przyszłym tygodniu, aby znaleźć praktyczne rozwiązanie dla zastrzeżeń sygnalizowanych przez stronę rosyjską, które dotyczą umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) pomiędzy Ukrainą i UE - oświadczył.

Najważniejsza część

Te rozmowy odbędą się w przyszły poniedziałek i wtorek (20-21 kwietnia) w Brukseli. - Oczekujemy, że już wkrótce te kontakty przejdą z poziomu technicznego na szczebel polityczny - dodał rzecznik. DCFTA to najważniejsza część umowy stowarzyszeniowej zawartej pomiędzy UE Ukrainą i ratyfikowanej jesienią ub. roku. Rosja od początku miała zastrzeżenia do tego porozumienia, twierdząc np., że zaszkodzi to jej interesom gospodarczym. Zagroziła też wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską nie zostaną uwzględnione. Dlatego już w ubiegłym roku rozpoczęto trójstronne konsultacje z udziałem Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy, mające służyć wyjaśnieniu rosyjskich wątpliwości. Z uwagi na toczące się rozmowy we wrześniu ub. roku uzgodniono, że wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej, planowane początkowo na 1 listopada 2014 r., zostanie odroczone do końca 2015 r. Do tego czasu Ukraina korzysta jednak z jednostronnego zniesienia ceł przez UE. Według relacji mediów rosyjski prezydent Władimir Putin zażądał w ub. roku zmian w umowie UE-Ukraina, by uwzględniała ona rzekome ryzyko dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jose Barroso odpowiedział jednak, że zmian w umowie dwustronnej mogą dokonywać tylko jej strony, a nie państwo trzecie.

Autor: mb//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24