Wojna handlowa się zaostrza. Trump zapowiada podwyżkę ceł

Ze świata

Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników?TVN24 BiS
wideo 2/7

Od najbliższego piątku cła na wybrane towary importowane z Chin do Stanów Zjednoczonych wzrosną z 10 do 25 procent, a na kolejne chińskie produkty zostaną nałożone dodatkowe cła - ogłosił w niedzielę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Dziesięć miesięcy temu Trump nałożył dodatkowe 10-procentowe cła na import wybranych chińskich towarów o wartości 200 mld dolarów rocznie i sygnalizował, że w styczniu br. taryfy te mogą wzrosnąć do 25 proc. Ponadto Waszyngton wprowadził karne 25-procentowe cła na chińskie towary warte 50 mld dolarów rocznie.

Zaskakująca decyzja

Waszyngton chce w ten sposób skłonić Pekin do zmiany polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej.

Podczas szczytu G20 w grudniu 2018 roku USA i Chiny zgodziły się rozpocząć negocjacje w sprawie nowego porozumienia handlowego, ogłaszając tymczasowe "zawieszenie broni" w prowadzonym od miesięcy sporze handlowym.

Amerykański prezydent napisał w niedzielę na Twitterze, że negocjacje handlowe z ChRL postępują zbyt wolno, bo strona chińska próbuje renegocjować to, co już ustalono.

Trump zapowiedział w niedzielę, że cła na towary o wartości 200 mld dol. wzrosną z 10 do 25 proc. już w najbliższy piątek. Dodał też na Twitterze, że na pozostałe o wartości ok. 325 mld dol., które do tej pory nie podlegały ocleniu, zostanie w najbliższym czasie nałożona stawka 25 proc.

Jak zauważają agencje, decyzja Trumpa jest zaskakująca o tyle, że amerykańska administracja ze względu na postępy w negocjacjach bezterminowo odłożyła wcześniej zapowiedzianą na po 2 marca podwyżkę stawki ceł z 10 do 25 proc. na chiński import o wartości 200 mld dolarów rocznie.

Kolejne rokowania

W zeszłym tygodniu w Pekinie odbyła się kolejna runda rozmów, w której udział wziął minister finansów USA Steven Mnuchin; ocenił on wówczas negocjacje jako "produktywne". Kolejna tura rokowań jest zapowiedziana na ten tydzień w Waszyngtonie z udziałem chińskiego wicepremiera Liu He.

Trump skarży się na olbrzymi deficyt swojego kraju w wymianie handlowej z Chinami i zarzuca Pekinowi nieuczciwe praktyki, w tym wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach zagranicznych firm, jak również dotowanie rodzimego sektora technologicznego.

Obecne zapowiedzi prezydenta USA oznaczają, że w najbliższym czasie wyższymi taryfami celnymi zostanie objęta prawie połowa produktów chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku był on warty 539,5 mld dolarów.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl