Nadużywał komórki, dostanie rentę. Pierwszy taki wyrok

Ze świata

Nadużywał komórki, dostanie rentęTVN24 BiS
wideo 2/5

W Ivrei na północy Włoch sąd pracy przyznał rentę pracownikowi, który zachorował po 15 latach częstego i długiego używania komórki. To pierwszy taki wyrok we Włoszech, który można uznać za przełomowy także na całym świecie.

Sąd w regionie Piemont orzekł, że dożywotnia renta z tytułu choroby zawodowej przysługuje pracownikowi, który był zobligowany do stałego prowadzenia przez telefon komórkowy rozmów telefonicznych ze swymi współpracownikami w celu organizacji pracy.

Korzystanie z telefonu

Roberto Romeo, zatrudniony w dużej firmie, rozmawiał średnio trzy godziny dziennie, po 20-30 minut z każdą osobą. Po 15 latach u mężczyzny wykryto łagodną postać nowotworu, w rezultacie którego stracił słuch w prawym uchu. Wyjaśnił, że jego kłopoty ze zdrowiem zaczęły się od problemów ze słuchem.

- Nie chcę demonizować używania telefonu komórkowego, ale uważam, że trzeba korzystać z niego w świadomy sposób - powiedział 57-letni Romeo włoskim mediom. Adwokat mężczyzny, Stefano Bertone, wyraził nadzieję, że wyrok przyczyni się do zainaugurowania we Włoszech kampanii na rzecz rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych.

Włoski wyrok to ewenement na skalę światową. Jak przypomina portal phys.org, jak dotąd nie wykazano ryzyka jakichkolwiek chorób związanych z używaniem telefonu komórkowego w sposób, w jaki korzysta z niego większość osób.

Autor: MS / Źródło: PAP, phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock