500 plus po włosku. Rząd daje prezent osiemnastolatkom

Ze świata

ShutterstockWłoski nastolatek otrzyma 500 euro na wydati na kulturę

Włoski rząd daje nastolatkom obchodzącym w tym roku 18. urodziny specjalny talon o wartości 500 euro. Mogą go wydać na książki, bądź też bilety do kina, teatru, muzeum czy na koncert - donosi "Corriere della Sera". Rząd będzie musiał przygotować na tel cel nawet 290 mln euro.

Inicjatywa ruszy 15 września. Jak podaje dziennik, projekt ma zwrócić uwagę młodych ludzi na to, że kultura zbliża i wzbogaca. Talony mogą zostać wymienione na książki, bądź też bilety na koncerty, do kina, muzeum czy teatru. Do tego także możliwe jest skorzystanie z wycieczek do parków narodowych.

Inwestycja w młodzież

Programem obejmie nawet 575 tys. wchodzących w dorosłość nastolatków, co dla rządu generuje koszty blisko 290 mln euro. Parlamentarny podsekretarz stanu Tomaso Nannicini wierzy, że będą to dobrze wydane pieniądze. - Inicjatywa wysyła jasną wiadomość do nastolatków, przypominając im, że należą do społeczności, która wita ich wraz z wejściem w pełnoletność - powiedział w rozmowie z „Corriere della Sera”. - Przypomina również, jak istotna jest konsumpcja kulturalna, zarówno dla wzbogacania siebie jako człowieka, jak i dla umacniania struktur społeczeństwa - dodał Nannicini.

Nie tylko dla nastolatków

Osiemnastolatkowie będą mogli złożyć wniosek o specjalny fundusz za pomocą aplikacji zwanej "18app". Przy jej użyciu pobiorą na telefon talon, który będzie mógł zostać wykorzystany w sklepach stacjonarnych i internetowych. Włoski rząd nie zamierza poprzestać na obdarowywaniu osiemnastolatków. Planuje wprowadzenie podobnego planu w 2017 roku - tym razem dla nauczycieli, którzy będą mogli spożytkować talon na rzecz swojego zawodowego rozwoju.

Zobacz: Minusy 500 plus

Minusy 500 plustvn24

Autor: ag//ms / Źródło: The Independent, Corriere della Sera

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock