550 euro od rządu na 18 urodziny. Fala krytyki po zapowiedzi likwidacji dodatku

Ze świata

Takich pamiątek już nie kupisz. Władze włoskiego miasta chcą wprowadzić zakazTVN24 BiS
wideo 2/4

Nowy włoski minister kultury Alberto Bonisoli oświadczył, że chce znieść wprowadzony przez poprzedni centrolewicowy rząd jednorazowy dodatek w wysokości 550 euro na wydatki na kulturę. Otrzymuje go każdy obywatel z chwilą ukończenia 18 lat.

Przyznaną w formie bonów kwotę można przeznaczyć na zakup książek, biletów do kina, teatru i muzeum oraz wszelkie inne wydatki związane z kulturą. Dodatek ten, zwany "18app", wprowadził rząd Matteo Renziego. Bonisoli podkreślił, że na ten cel z budżetu przeznacza się rocznie 200 milionów euro. - Lepiej rozbudzić w młodzieży głód kultury, nakłaniając ją, by zrezygnowała z pary butów - ocenił nowy szef resortu.

Fala krytyki

Jego wypowiedź wywołała falę krytyki wśród polityków centrolewicowej, opozycyjnej obecnie Partii Demokratycznej; dla jej rządu ten dodatek był sztandarową inicjatywą. - Minister kultury, który chce rozpocząć urzędowanie od cięć, zaczyna bardzo źle - oświadczył senator Andrea Marcucci. Podkreślił, że dodatek "pomaga szerzyć kulturę wśród młodzieży".

Deputowany Filippo Sensi przypomniał zaś, że jest to pierwsza taka inicjatywa w Europie. - Szaleństwem jest posunięcie się do stwierdzenia, że bardziej wychowawcza dla młodego człowieka byłaby rezygnacja z pary butów, by pozwolić sobie na udział w kulturze, niż otrzymanie tego dodatku - oceniła deputowana Anna Ascani.

Zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie prowadzić batalię o utrzymanie dodatku.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock