300 euro za niedopałek, 150 euro za gumę. Włosi słono zapłacą za śmiecenie

Ze świata

TVN24 Biznes i Świat300 euro kary za rzucenie peta na ulicę

Kary do 300 euro za rzucenie na ziemię niedopałka papierosa i 150 euro w przypadku gumy do żucia przewiduje rozporządzenie wprowadzone we Włoszech. Słono kosztować będzie też wyrzucenie na ulicy paragonu po wyjściu ze sklepu czy baru.

Te surowe przepisy znalazły się w pakiecie uchwalonej ustawy, która - jak podkreśla włoska prasa w środę - ma sprawić, aby Włosi stali się bardziej przyjaźni wobec środowiska.

Surowe kary

Wśród 79 przepisów dotyczących różnych dziedzin działalności gospodarczej i codziennego życia jest taki, który dotyczy wszystkich Włochów. Stanowi on, że kara od 30 do 150 euro grozi każdemu, kto rzuci na ziemię, do wody i odpływów ulicznych i każdego miejsca niebędącego koszem na śmieci, małe odpadki, takie jak guma do żucia bądź chusteczka do nosa. Kara ta wzrasta dwukrotnie, gdy chodzi o niedopałek papierosa. Wraz z tą nową ustawą zwierzęta domowe przestały podlegać zajęciu komorniczemu na przykład ze strony agencji podatkowej, co wcześniej wielokrotnie miało miejsce i budziło protesty. Dekret wprowadza też możliwość zwrotu pustych butelek po piwie i wodzie. Lokale gastronomiczne mogą pobierać kaucję za butelki, którą będą oddawać klientom w chwili ich zwrotu.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock