Włosi pomagają Gazpromowi. Przekażą 350 mln euro w ramach kredytu

 
TVN24Siedziba Gazpromu

Zmagający się ze skutkami kryzysu gospodarczego w Rosji tamtejszy państwowy gigant energetyczny Gazprom poinformował w czwartek, że otrzyma kredyt w wysokości 350 mln euro od włoskiego banku Intesa Sanpaolo.

GazpromGazprom

Według Gazpromu umowę w tej sprawie podpisano w środę w Mediolanie. Oprocentowanie oraz termin spłaty pożyczki nie zostały ujawnione.

Gazprom bez unijnych sankcji

Gazprom nie znalazł się na liście rosyjskich firm objętych sankcjami Unii Europejskiej w związku z konfliktem zbrojnym na wschodzie Ukrainy, ale restrykcje te dotknęły na przykład jego zaangażowaną w wydobycie ropy naftowej spółkę córkę Gazprom Nieft. W grudniu ubiegłego roku Gazprom zaciągnął już we włoskim banku Unicredit pożyczkę w wysokości 390 mln euro.

Problemy Gazpromu

Głównym powodem problemów finansowych Gazpromu jest spadek wartości rubla. Odbiło się to także negatywnie na profilu kredytowym Rosji, niska ocena wiarygodności oznacza, że rosyjskie firmy mogą mieć problem ze znalezieniem taniego pieniądza na rynku. W najbliższym czasie nie wykluczone jest kolejne obniżenie ratingu Rosji wobec spadających cen ropy naftowej.

South Streamu nie będzie. Kluczowy projekt Gazpromu przepadł
South Streamu nie będzie. Kluczowy projekt Gazpromu przepadłTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości