Masowo nie płacą podatków. Ich zaległości sięgają 110 miliardów euro rocznie

Ze świata

ShutterstockW porównaniu z 2015 r., gdy udało się odzyskać 14,9 mld euro, w minionym roku zanotowano wzrost ściągniętych podatków o 28 proc.

Rekordową kwotę 19 miliardów euro niezapłaconych podatków ściągnięto w zeszłym roku we Włoszech - te dane przedstawiła w środę w parlamencie dyrektor krajowej Agencji Podatkowej, Rossella Orlandi

W porównaniu z poprzednimi latami, kwota zadłużenia podatkowego we Włoszech wzrosła o 1/3 od 2015 roku.

-To największy sukces, jaki odniesiono od czasu powstania Agencji (Podatkowej) w 1999 roku - zauważyła jej szefowa w wystąpieniu przed Komisją ds. Finansów w Izbie Deputowanych.

W porównaniu z 2015 r., gdy udało się odzyskać 14,9 mld euro, w minionym roku zanotowano wzrost ściągniętych podatków o 28 proc. Suma ta wzrosła zaś trzykrotnie, gdy porówna się ją z 2007 r., gdy ściągnięto 6,4 mld euro. Z całej kwoty niezapłaconych należności udało odzyskać się 10,5 mld euro. Tu także, jak informuje włoska agencja, notuje się wzrost zadłużeń o ponad jedną trzecią w porównaniu z 2015 r. W kwocie tej mieści się też 4,1 mld euro uzyskane z uregulowania należności podatkowych przez osoby posiadające kapitał za granicą. "Rezultat ten przeszedł wszelkie nasze oczekiwania" - przyznała Orlandi. Z raportu opublikowanego pod koniec marca wynika, że łączna suma niepłaconych we Włoszech podatków sięga 110 miliardów euro rocznie.

Autor: kp/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock