Włosi coraz dłużej na garnuszku rodziców

Ze świata

Włosi coraz później osiągają niezależność finansową

W nieodległej perspektywie Włosi będą osiągać niezależność finansową dopiero w wieku 38 lat - wynika z przedstawionego raportu. Powodem jest, jak podkreślono, chroniczny brak szans życiowych i pracy. Bezrobocie wśród młodzieży wynosi około 40 procent.

W 2004 roku przeciętny dwudziestolatek we Włoszech potrzebował 10 lat, by zapewnić sobie autonomię. W 2020 roku zabierze mu to 18 lat, a w 2030 roku – 28 lat. W tym ostatnim przypadku oznacza to, że Włosi dorastać będą faktycznie tuż przed 50. rokiem życia - wskazano w raporcie fundacji Visentini, zaprezentowanym na jednej z prywatnych uczelni w Rzymie.

Receptą podatek?

W dokumencie „Luka generacyjna, między konfliktami i solidarnością” wskazano, że pod względem „sprawiedliwości międzypokoleniowej” Włochy zajmują przedostatnie miejsce w Europie wyprzedzając jedynie Grecję. W analizie zauważa się, że aby zredukować istniejące obecnie różnice w szansach między pokoleniami należy przemodelować system podatkowy. Według tej propozycji trzeba by wprowadzić dodatkowy „podatek solidarnościowy” dla starszych pokoleń. To nie tylko obowiązek etyczny, ale także socjalny i ekonomiczny wobec młodszych generacji - twierdzą autorzy dokumentu.

Zobacz: "Po porodzie zachowują swoją figurę". Awantura o seksizm we włoskim talk-show (Wideo z 21.03.2017)

"Po porodzie zachowują swoją figurę". Awantura o seksizm we włoskim talk-show.

Autor: ag / Źródło: PAP