TVN24 Biznes | Ze świata

Już ponad jedna trzecia kredytobiorców ma trudności ze spłatą rat

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

W czasie pandemii aż 38 procent osób ma problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego - wynika z raportu włoskiego banku centralnego. Nawet raty, które do niedawna wydawały się umiarkowane, są teraz dla wielu nie do udźwignięcia - dodano.

W przypadku osób samozatrudnionych problem z kredytem ma 52 procent z nich. Odsetek ten wzrasta do prawie dwóch trzecich (64 proc.) wśród pracowników handlu i gastronomii, czyli tych, którzy szczególnie ucierpieli finansowo z powodu restrykcji i kwarantanny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Programy wsparcia nie wystarczają

W raporcie centralnego banku włoskiego zaznaczono, że mimo programu zapomóg i różnego rodzaju wsparcia, połowa rodzin w kraju stanęła w obliczu spadku przychodów. W rezultacie Włosi mają nie tylko problem ze spłatą rat kredytu mieszkaniowego, ale także z opłatami związanymi z posiadaniem samochodu. Na to uskarża się jedna trzecia ankietowanych.

Kurczą się też oszczędności. 40 procent uczestników sondażu przyznało, że pieniądze, jakie mają, wystarczą im tylko na trzy miesiące wydatków na podstawowe potrzeby.

Włoski bank centralny przypomniał, że istnieje fundusz, który umożliwia zawieszenie spłatę kredytu na półtora roku. Dotyczy to tych, którzy wzięli pożyczkę na swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Fundusz ten został ostatnio wzmocniony na mocy dekretów rządu w sprawie pomocy w związku z kryzysem na tle pandemii.

Banki otrzymały już 100 tysięcy wniosków o skorzystanie z tej możliwości. Dotychczas, jak podano w raporcie, pozytywnie rozpatrzono 32 tysiące próśb. Bank centralny podkreślił, że można dalej składać takie wnioski, gdyż są środki na realizację tego celu.

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości