"Soczewica z trzęsienia ziemi". Przysmak trafi na stoły

Ze świata

Moda na miejskie ogródki. Mieszkańcy uprawiają własne owoce i warzywatvn24bis
wideo 2/3

Do sklepów we Włoszech i za granicą trafią wkrótce pierwsze partie cenionej przez koneserów soczewicy z terenów zeszłorocznego trzęsienia ziemi w okolicach Nursji w Umbrii. To, że udało się ją tam zasiać i zebrać uważa się za symbol odrodzenia tych stron.

"Soczewica z trzęsienia ziemi" - tak nazywa się obecnie uważaną za najlepszą odmianę uprawianą od lat w okolicach zburzonego częściowo miasteczka Castelluccio. Ten kulinarny skarb Umbrii ma certyfikat chronionego oznaczenia geograficznego.

Zbiory z Castelluccio

W sierpniu, a więc 10 miesięcy po katastrofalnym wstrząsie, soczewica z Castelluccio została zebrana i przygotowana do sprzedaży. Przypomina się, że wiosną rolnicy, aby ją zasiać dostali się na swoje pola dzięki pomocy ciężkiego sprzętu bowiem zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w październiku ub. r. drogi były nieprzejezdne. Jeden z rolników Gianni Coccia powiedział agencji prasowej Ansa, że trwają kontrole zbiorów by potwierdzić ich jakość, tak aby zachowały swoje certyfikaty. Zbiory z Castelluccio trafią na stoły we Włoszech a ich niewielka część jako prawdziwy rarytas także za granicę, głównie do Japonii i Wielkiej Brytanii

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock