Nawet trzy tysiące euro mandatu za wywóz piasku. Wśród ukaranych turyści z Polski

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Kolejni wczasowicze zostali ukarani za próbę wywozu z Sardynii piasku, kamieni i muszelek z tamtejszych plaż - podała w poniedziałek agencja Ansa, powołując się na służby celne na wyspie. Na liście znajdują się również turyści z Polski. "Pamiątki z wakacji" znaleziono podczas kontroli na lotnisku.

Plaże w Sardynii są uważane za jedne najpiękniejsze na świecie. Władze od kilku lat stanowczo walczą z masowym zjawiskiem kradzieży piasku, muszelek i kamieni z wyspy. Jest to traktowane jako grabież oraz niszczenie środowiska naturalnego i surowo karane.

Władze Sardynii oraz stowarzyszenia obrońców środowiska prowadzą kampanię społeczną, przestrzegając turystów przed próbami wywożenia takich "pamiątek" z tamtejszych plaż. Pod tym kątem kontrolują też bagaże i codziennie odnajdują je w workach, plastikowych torebkach i butelkach, ukrytych w walizkach.

Na niektórych najpiękniejszych plażach, z których słynie Sardynia, istnieje nawet nakaz dokładnego oczyszczenia ubrań, butów i ręczników oraz toreb z piasku, aby nie zabierać jego ziarenek.

Włochy - Sardynia. Surowe kary za wywóz piasku

W ostatnich dniach tylko na lotnisku w Alghero celnicy skonfiskowali 10 kilogramów piasku, 7 kg kamyków i 5 kg muszli, zabranych z plaż na północy.

Znaleziono je między innymi w bagażach polskich turystów. Za próbę wywozu piasku ukarano również turystów z Rumunii, Szwecji, Hiszpanii, Serbii, a także samych Włochów.

Wszyscy przyłapani na próbie wywozu tych pamiątek otrzymali kary; wynoszą one od 500 do 3 tys. euro.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości