Rzymianie walczą ze smogiem. Wprowadzili ograniczenia w ruchu

Ze świata

ShutterstockZakaz ruchu samochodów osobowych przez prawie całą niedzielę wprowadzono w Rzymie

Zakaz ruchu samochodów osobowych przez prawie całą niedzielę wprowadzono dziś w Rzymie. To rezultat coraz większego smogu. Ograniczenia w ruchu wprowadzono też w Mediolanie, Neapolu, Bergamo i innych miastach.

W ramach "ekologicznej niedzieli" w Wiecznym Mieście, ogłoszonej przez władze na Kapitolu, zakaz ruchu wszystkich samochodów obowiązuje od rana do południa oraz między 16.30 a 20.30. Rzymskie media podały, że w ciągu kilku pierwszych godzin obowiązywania zakazu ruchu policja wymierzyła ponad 160 mandatów za jego złamanie. Stołeczne władze zapewniły, że kursuje więcej autobusów i pociągów metra. Trzy kolejne "ekologiczne niedziele" zaplanowano na ostatnie weekendy stycznia, lutego i marca.

Smog w miastach

W Mediolanie, gdzie notuje się w tych dniach bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza, wprowadzono ograniczenie w ruchu dla najbardziej trujących środowisko samochodów. Zgodnie z uprawnieniami przyznanymi lokalnym władzom po zeszłorocznym kryzysie smogowym we Włoszech, nakazano też obniżenie do 19 stopni Celsjusza ogrzewania w budynkach mieszkalnych i placówkach handlowych. W głównym mieście Lombardii nie wolno też używać domowych pieców na biomasę drewnianą o niższych standardach. Zabroniono poza tym wszelkiego spalania pod gołym niebem. Ruch samochodów ograniczono również w Neapolu. W pogrążonym w smogu Turynie zakazy takie zaczną obowiązywać od środy.

Smog zbiera żniwo. Przerażający raport UNICEF:

Smog zbiera żniwo. Przerażający raport UNICEFTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP, thelocal.it

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock