Włosi wyrzucają 16 mld euro rocznie. W kuchni i w restauracji

Ze świata

sxc.huWłosi obchodzą Krajowy Dzień Zapobiegania Marnowaniu Żywności

145 kilogramów żywności wartej 360 euro wyrzuca średnio co roku rodzina we Włoszech. Dane te przypomniano w związku z obchodzonym w niedzielę po raz czwarty Krajowym Dniem Zapobiegania Marnowaniu Żywności.

Marnotrawstwo to sięga w skali kraju kwoty 16 miliardów euro rocznie. Analizy wskazują, że jedzenie wyrzucane jest przede wszystkim w domach. To tam marnuje się 75 procent całej żywności we Włoszech.

Słowo klucz: "zapobieganie"

Z sondażu, przeprowadzonego przed dniem walki z marnowaniem żywności wynika, że co piąty Włoch bardzo stara się w kuchni, co praktycznie oznacza, że w tygodniu wyrzuca połowę średniej krajowej. 57 procent mieszkańców Włoch zachowuje dużą ostrożność i rozsądnie gospodaruje jedzeniem. 4 procent przyznaje, że łatwo je wyrzuca. - Zapobieganie to słowo klucz tegorocznego dnia - powiedział Andrea Segre, prezes komitetu techniczno-naukowego, organizującego niedzielne obchody.

"Family bag" nowym instrumentem

Jako najważniejszy, nowy instrument tej prewencji we Włoszech wskazuje się tzw. family bag, czyli papierowe opakowania na jedzenie zostawione na talerzu w restauracji. Ich wprowadzenie w lokalach pochwala 80 procent Włochów - wynika z ankiety. W marcu we współpracy z uniwersytetem w Bolonii rusza eksperymentalne badanie gospodarowania żywnością w 400 rodzinach z całego kraju. Przez tydzień będą one notować każdą ilość i rodzaj wyrzucanych produktów. Po raz pierwszy, podkreślają eksperci, domowe marnowanie jedzenia zostanie zbadane i zmierzone naukowo.

Zobacz: Supermarket w Danii walczy z marnotrawstwem (Wideo z 1.12.2016)

Supermarket w Danii walczy z marnotrawstwem

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu