Burmistrz wozi uczniów do szkoły, sprząta urząd. Bo miasto jest zadłużone

Ze świata

Google Street ViewWedług burmistrza miasteczka, Zapponeta jest najbardziej zadłużoną miejscowością w Europie

Burmistrz miasteczka Zapponeta w Apulii na południu Włoch wraz ze swymi czterema współpracownikami, szefami wydziałów w urzędzie gminnym, założył interwencyjną ekipę porządkową. Wysprzątali siedzibę magistratu, chwycili za piły elektryczne i przycięli 300 palm - pisze włoska prasa. - Jesteśmy najbardziej zadłużoną miejscowością w Europie - przyznaje burmistrz.

Gmina, licząca 3400 mieszkańców ma 17 mln euro długu. Z tej kwoty 10 mln to zaległy kredyt budowlany, który władze muszą spłacać do 2040 roku; po 350 tysięcy euro co kwartał. Z powodu tych olbrzymich zaległości władze nie mogą zadłużyć się nawet o jednego centa. W rezultacie w miejscowości niedaleko Foggii, położonej w rejonie wielkich gospodarstw rolnych i na malowniczym wybrzeżu, nie ma pieniędzy na wiele podstawowych usług.

Transport do szkoły

Włoska prasa pisze, że wybrany w czerwcu z listy obywatelskiej burmistrz Vincenzo D'Aloisio pielęgnuje palmy, sprząta urząd i wozi uczniów do szkoły swoim prywatnym samochodem, bo gminy nie stać na zakup szkolnego autobusu. Wprawdzie władze regionu Apulia przekazały na ten cel 25 tys. euro, trzeba było zrezygnować z jego zakupu, bo taki pojazd kosztuje dwa razy tyle. Burmistrz, o którym piszą największe włoskie gazety, od początku roku szkolnego w połowie września codziennie wozi swoim prywatnym samochodem kilkoro uczniów do szkoły. - Nic mnie to nie kosztuje, zabieram dzieci przed rozpoczęciem pracy w urzędzie. Inaczej musiałyby chodzić na piechotę - powiedział D'Aloisio. Jak zauważył, brak autobusu to wierzchołek góry lodowej, bo gmina przez lata nie płaciła też rachunków za prąd, wodę i gaz.

Zobacz materiał "Faktów" TVN nt. reformy edukacji w Polsce (19.09.2016):

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View