Gazprom wstrzymał dostawy gazu do kolejnego kraju

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Rozmowy o końcu świata. Magda Łucyan o kryzysie energetycznym
Rozmowy o końcu świata. Magda Łucyan o kryzysie energetycznymTVN24
wideo 2/2
TVN24Rozmowy o końcu świata. Magda Łucyan o kryzysie energetycznym

Od soboty nie ma dostaw gazu z Rosji do Włoch - ogłosił włoski koncern ENI, jego odbiorca. Jak wyjaśniła firma, rosyjski Gazprom zawiadomił ją o tym, że nie jest w stanie zrealizować dostaw gazu do Włoch z powodu wstrzymania jego tranzytu przez Austrię.

- Począwszy od dzisiaj Gazprom nie dostarcza gazu dla ENI, ponieważ - jak wynika z jego komunikatów - nie jest w stanie spełnić wymogów koniecznych do tego, by otrzymać usługę wysyłki gazu do Austrii - oświadczył w sobotę rzecznik włoskiej firmy w rozmowie z agencją Ansa.

Dodał: "Wiadomo nam jednak, że Austria dalej otrzymuje gaz w punkcie przekazu na granicy słowacko- austriackiej".

Wstrzymanie tranzytu

Rzecznik ENI poinformował, że firma pracuje nad tym, aby sprawdzić w Gazpromie, czy możliwe jest wznowienia dostaw do Włoch. Wcześniej Reuters podał, że Gazprom wstrzymał tranzyt gazu przez Austrię, co uzasadnił odmową potwierdzenia zleceń określających ilość tłoczonego tranzytem surowca przez austriackiego operatora sieci przesyłu gazu. Rosyjski koncern państwowy zaznaczył, że jest to skutek zmian regulacyjnych w Austrii, które nastąpiły w końcu września. Zaznaczył też, że w celu rozwiązania problemu współpracuje z odbiorcami z Włoch.

Mniejsze uzależnienie od Rosji

Od grudnia zeszłego roku uzależnienie Włoch od gazu z Rosji spadło z 40 do 18 procent. "Obecnie włoskie magazyny gazu zapełnione są w 90 procent"- ogłosiło niedawno Ministerstwo Transformacji Ekologicznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości