Włoski problem. Większość młodych nie wierzy, że znajdzie dobrą pracę

Ze świata

Rozmowa Poranka. Włodzimierz Czarzasty o problemie uchodźców TVN24BiS /
wideo 2/6

Tylko jedna trzecia młodych Włochów wierzy w możliwość znalezienia dobrej pracy w swoim kraju. Aż 65 proc. młodzieży deklaruje gotowość wyjazdu za granicę - to rezultaty sondażu, przedstawione na stronie internetowej dziennika "La Repubblica".

Spośród dwóch trzecich Włochów, którzy są gotowi wyjechać do pracy za granicę, zdecydowana większość (80 proc.) zastrzega zarazem, że zrobi to wyłącznie w przypadku atrakcyjnej i dającej gwarancje oferty zatrudnienia. Połowa mówi jednocześnie, że wróci do kraju, jeśli otrzyma ciekawą propozycję.

Wyjazd za pracą

Najwięcej młodych ludzi (41 proc.) myśli o pracy w Wielkiej Brytanii oraz w Szwajcarii (37 proc.) - wynika z sondażu internetowej platformy rekrutacyjnej InfoJobs. Kolejne preferowane kraje to Niemcy i Hiszpania, USA, Kanada i Australia oraz Japonia. Szacuje się, że do pracy w Wielkiej Brytanii wyjechało w ostatnich latach około pół miliona Włochów.

Do wyjazdu za pracą skłaniają młodzież nie tylko kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia i niskie zarobki, ale także niewielkie - jak przyznało 40 proc. ankietowanych - możliwości rozwoju zawodowego.

Bezrobocie wśród młodzieży we Włoszech wynosi około 35 procent.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: : Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com