Ze świata

Amerykańskie cła uderzą w Unię Europejską? Wkrótce decyzja

Ze świata

[object Object]
Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna?TVN24 BiS
wideo 2/4

Stany Zjednoczone już wkrótce ogłoszą swe stanowisko w sprawie nałożenia ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej - poinformował w środę "The Wall Street Journal", powołując się na własne źródła. Dziennik dodaje, że decyzja może zostać ogłoszona nawet w czwartek.

Należy się spodziewać, że decyzja USA o nałożeniu ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej spotka się z odpowiedzią ze strony EU i wprowadzeniem ceł odwetowych na takie amerykańskie produkty jak np. motocykle, dżinsy a także na znany i ceniony amerykański Bourbon – podał "The Wall Street Journal".

Decyzja Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale zawiesił je w odniesieniu do Unii Europejskiej do 1 czerwca.

W środę minister handlu USA Wilbur Ross skrytykował na konferencji OECD w Paryżu stanowisko UE w sprawie ceł na stal i aluminium, zakładające stałe wyłączenie Unii z ceł USA na te towary, jako warunek rozmów na temat ułatwień w handlu.

Oferta UE

Z kolei we wtorek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem podtrzymała ofertę rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat zacieśniania współpracy handlowej w określonych obszarach pod warunkiem stałego wyłączenia UE z ceł na stal i aluminium.

UE proponuje m.in. USA pogłębienie współpracy energetycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o skroplony gaz ziemny (LNG). Wspólnota jest również gotowa rozmawiać na temat wzajemnej poprawy dostępu do rynku produktów przemysłowych, zwłaszcza samochodów i części samochodowych, a także na temat liberalizacji zamówień rządowych.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości