TVN24 Biznes | Ze świata

Duże zmiany w podróżach do Holandii. Nowy obowiązek

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Od wtorku podróżni przybywający do Holandii będą musieli przedstawić negatywny wyniki testu na koronawirusa oraz podpisane oświadczenie zdrowotne - poinformowało w poniedziałek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Test nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do tego kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Władze Niderlandów wprowadzają od 29.12 br. obowiązek okazania przez osoby przekraczające granicę kraju samolotem, pociągiem, autokarem, statkiem i promem negatywnego wyniku testu na COVID-19 oraz podpisanego oświadczenia" - poinformowało MSZ na portalu "Polak za granicą" na Twitterze.

Obowiązkowe testy

Szczegóły decyzji resort udostępnił na stronie internetowej, gdzie sprecyzowano m.in., że "podróżni (osoby 13+) są zobowiązani okazać przewoźnikowi negatywny wynik testu molekularnego PCR na Sars-Cov-2/COVID-19".

"Inny rodzaj testu, w tym test ekspresowy, nie jest uznawany za ważny. Wynik testu musi zostać okazany w j. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub niderlandzkim i zawierać nazwę instytutu lub laboratorium, który test wykonał. Dane pacjenta muszą być zgodne z dokumentem podróży, a test nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Holandii. Wynik testu musi być znany przed rozpoczęciem podróży" - czytamy.

Wyjątki

Jak wyjaśniono, "z powyższego obowiązku wyłączone są m.in. osoby podróżujące bezpośrednio z krajów, które nie są sklasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka, pracownicy przygraniczni i studenci z obszarów przygranicznych, osoby pracujące przy transporcie towarów i inny niezbędny personel transportowy, personel statków powietrznych, wycieczkowych i załogi promów podczas podróży w ramach wykonywania obowiązków służbowych".

MSZ poinformowało również, że "negatywny wynik testu nie zastępuje stanowczego zalecenia 10-dniowej kwarantanny po wjeździe do Holandii". Jak zaznaczono, "negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku posiadania wypełnionego oświadczenia zdrowotnego".

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości