TVN24 Biznes | Ze świata

William Shatner poleci w kosmos rakietą Jeffa Bezosa

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP

To już oficjalne. William Shatner w październiku weźmie udział w drugiej załogowej misji pasażerskiego lotu kosmicznego, zorganizowanej przez należącą do Jeffa Bezosa firmę Blue Origin. 90-letni aktor, znany między innymi jako odtwórca roli kapitana Kirka w filmach z serii "Star Trek", stanie się najstarszym człowiekiem w kosmosie.

O tym, że Shatner może polecieć w kosmos, serwis TMZ informował już tydzień temu. Teraz zarówno aktor, jak i firma Blue Origin potwierdzili te doniesienia.

Lot odbędzie się 15 października i potrwa około 10 minut. "Słyszałem o kosmosie już od dawna. Korzystam z okazji, aby zobaczyć to na własne oczy. Co za cud" - napisał Shatner w oświadczeniu.

WIlliam Shatner - najstarsza osoba w kosmosie

Aktor, który w marcu skończył 90 lat, stanie się najstarszą osobą, która poleciała w kosmos.

Do Shatnera dołączy były inżynier NASA Chris Boshuizen, przedsiębiorca zajmujący się badaniami klinicznymi Glen de Vries oraz wiceprezes i inżynier Blue Origin Audrey Powers.

Rakieta New Shepard zabierze załogę za Linię Karmana, czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną, która przebiega na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pierwszy załogowy lot New Shepard odbył się 20 lipca 2021 r. Wśród pasażerów znaleźli się m.in. Jeff Bezos ze swoim bratem, a także emerytowana instruktorka lotnictwa Wally Funk, która w wieku 82 lat stała się najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Wznieśli się na wysokość 107 km nad powierzchnię Ziemi - ponad uznawaną przez NASA granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając niecałe cztery minuty w stanie nieważkości.

Kapitan Kirk

W serialu "Star Trek" oraz w siedmiu pełnometrażowych filmach rozwijających tę opowieść Shatner grał kapitana statku kosmicznego Enterprise – Jamesa T. Kirka. Wraz z jego załogą "śmiało dążył tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek". W prawdziwym życiu przepustką do kosmosu dla Shatnera będzie rakieta New Shepard.

Lot do granicy z kosmosem

11 lipca właściciel Virgin Galactic Richard Branson odbył udany lot do granicy z kosmosem. Statek VSS Unity wzniósł się na wysokość 86 km nad pustynię w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Podczas lotu miliarder spędził około czterech minut w stanie nieważkości.

Dziewięć dni po tej misji amerykański miliarder Jeff Bezos wraz z trójką współtowarzyszy wykonał podobny lot na pokładzie statku New Shepard swojej firmy - Blue Origin.

W połowie sierpnia założyciel i szef SpaceX Elon Musk zapowiedział, że rakieta Starship powinna być gotowa do pierwszego lotu orbitalnego w najbliższych tygodniach. 

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości