TVN24 Biznes | Ze świata

William Shatner ma polecieć w kosmos rakietą Jeffa Bezosa

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP

Kapitan Kirk ze "Star Treka" ma w końcu polecieć w kosmos. Jak podał serwis TMZ, aktor William Shatner w październiku weźmie udział w drugiej załogowej misji pasażerskiego lotu kosmicznego zorganizowanej przez należącą do Jeffa Bezosa firmę Blue Origin. 90-letni aktor stanie się w ten sposób najstarszym człowiekiem w kosmosie.

15-minutowy lot z Shatnerem na pokładzie rakiety New Shepard, będzie filmowany. Materiał ten wzbogaci film dokumentalny o aktorze. Na razie ani Shatner, ani Blue Origin, nie odnieśli się do informacji podanej przez serwis TMZ. Niemniej w ostatnich miesiącach Kanadyjczyk kilkukrotnie sugerował, że mógłby wziąć udział w komercyjnym locie w kosmos.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najstarszy człowiek w przestrzeni kosmicznej

Pierwszy załogowy lot New Shepard odbył się 20 lipca 2021 r. Wśród pasażerów znaleźli się m.in. Jeff Bezos ze swoim bratem, a także emerytowana instruktorka lotnictwa, Wally Funk, która w wieku 82 lat stała się najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Wznieśli się na wysokość 107 km nad powierzchnię Ziemi - ponad uznawaną przez NASA granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając niecałe cztery minuty w stanie nieważkości.

Kapitan Kirk ma polecieć w kosmos

W serialu "Star Trek" oraz w siedmiu pełnometrażowych filmach rozwijających tę opowieść Shatner grał kapitana statku kosmicznego Enterprise – Jamesa T. Kirka. Wraz z jego załogą "śmiało dążył tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek". W prawdziwym życiu przepustką do kosmosu dla Shatnera będzie rakieta New Shepard.

Lot do granicy z kosmosem

11 lipca właściciel Virgin Galactic Richard Branson odbył udany lot do granicy z kosmosem. Statek VSS Unity wzniósł się na wysokość 86 km nad pustynię w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Podczas lotu miliarder spędził około czterech minut w stanie nieważkości.

Dziewięć dni po tej misji amerykański miliarder Jeff Bezos wraz z trójką współtowarzyszy wykonał podobny lot na pokładzie statku New Shepard swojej firmy - Blue Origin.

W połowie sierpnia założyciel i szef SpaceX Elon Musk zapowiedział, że rakieta Starship powinna być gotowa do pierwszego lotu orbitalnego w najbliższych tygodniach. 

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Blue Origin

Pozostałe wiadomości