Wrak statku wbity w wieżowiec. Taki projekt może powstać w Pradze

Ze świata

Czeski projekt wraku statku w wieżowcutrigema / TOP TOWER
wideo 2/3

Jakby wrak statku zderzył się z wieżowcem - oto projekt budowli, która już niedługo może stanąć w Pradze. Byłby to najwyższy budynek w stolicy Czech.

Projekt o nazwie Top Tower jest autorstwa rzeźbiarza Davida Černego oraz architekta Tomáša Císařa, a powstał na zamówienie firmy deweloperskiej Trigema. Budynek czeka obecnie na zatwierdzenie przez odpowiedzialne w stolicy Czech za planowanie przestrzenne władze. Jeśli 135-metrowy wieżowiec powstanie, będzie najwyższym w Pradze.

Do dziewięciu razy sztuka

Według planów dewelopera w wieżowcu mają się głównie znajdować mieszkania na wynajem. Biura oraz centrum kulturalne byłoby na niższych piętrach. Na szczycie ma być dostępny dla wszystkich ogród z punktem widokowym, a na samym dole - sklepy.

- Przygotowywaliśmy projekt Top Tower przez ponad dwa lata i przed ostateczną wersją rozpatrzyliśmy osiem innych propozycji - powiedział cytowany przez CNN Marcel Soural, prezes Trigemy.

Jeśli projekt zostanie zatwierdzony jego budowa zacznie się w 2021 roku i potrwa trzy lata. Koszt wieżowca oszacowano na 2 miliardy czeskich koron (84,5 mln euro, 335 mln zł).

Černý znany jest z kontrowersyjnych dzieł. Takim jest na przykład Entropa z 2009 roku. Artysta przedstawił w tym dziele europejskie kraje za pomocą narodowych stereotypów. Francja to baner z napisem "Greve!" ("Strajk!"), Belgia - pudełko czekoladek, Szwecja - pudło z Ikei, a Polska - wielkie kartoflisko, na którym jest grupa księży z tęczową flagą przypominającą pomnik żołnierzy amerykańskich na Iwo Jimie.

Autor: kris / Źródło: CNN, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe