Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności. Rekordowa transakcja

TVN24 Biznes

ShutterstockThe Center w Hongkongu

Rekordowa transakcja na rynku nieruchomości. Spółka 90-letniego Li Ka-shinga, uważanego przez magazyn "Forbes" za jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów w Azji, sprzedała większościowe udziały w wieżowcu The Center w Hongkongu za imponującą kwotę 5,2 miliardów dolarów.

The Center to jeden z pięciu najwyższych budynków w Hongkongu. Mierzy 346 metry i ma 73 kondygnacje.

Jego nazwa tłumaczona z chińskiego oznacza dokładnie "centrum centrów".

Nowym właścicielem 75 proc. udziałów sprzedawanych przez należącą do Li Ka-shinga spółkę CK Asset Holdings zostanie firma C.H.M.T. Peaceful Development Asia Property.

Transakcja o wartości 5,2 mld dolarów to rekord, jeśli chodzi o rynek nieruchomości komercyjnych. CK Asset Holdings deklarowało wcześniej, że liczy na zysk w wysokości ok. 1,9 mld dolarów.

The Center - wybijający się budynek z iglicą - jeden z najwyższych biurowców w HongkonguShutterstock

Jak podkreśla agencja Bloomberg, rekord jest dowodem na to, że rynek nieruchomości komercyjnych w Hongkongu jest wciąż w najwyższej formie.

Li Ka-shing to hongkoński przedsiębiorca i inwestor. Z majątkiem szacowanym na 34 mld dolarów jest jednym z najbogatszych w Azji. Na świecie, wg magazynu "Forbes", zajmuje osiemnastą pozycję. W lipcu przyszłego roku będzie obchodził 90. urodziny.

Jednocześnie biznesmen zaczął wyprzedawać swój majątek. Sprzedaż udziałów w The Center to kolejny krok, jaki Li Ka-shing zrobił, żeby wyzbyć się swoich aktywów z Hongkongu, dodaje CNN.

Autor: ps//dap / Źródło: CNN, Bloomberg, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock