Najbogatsze rodziny są jeszcze bogatsze. Tak dbają o swoje interesy

Ze świata

Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasówTVN24 BiS
wideo 2/3

Tylko 10 z 262 najbogatszych rodzin na świecie zanotowało w 2016 roku spadek bogactwa - wynika z badania przeprowadzonego przez Campden Wealth i szwajcarski bank inwestycyjny UBS wśród family offices (fundusz zarządzający majątkiem).

Z badania wynika też, że trzy czwarte najbogatszych rodzin na świecie (74,2 proc.), których fortuna wynosi średnio 1,45 mld dolarów, powiększyło swój majątek.

Kolejne 22 proc. familii nie zgłosiło żadnych zmian w stanie posiadania.

Jak to działa?

Czym jest family office? To prywatna firma, skupiająca najlepszych ekspertów oraz zaufanych doradców, która zarządza inwestycjami i funduszami jednej rodziny. Jej kapitałem finansowym jest majątek rodziny, często gromadzony przez wiele pokoleń.

Family office inwestuje kapitał rodzinny, zarządza nieruchomościami, sprawami prawnymi i podatkowymi oraz prowadzi codzienną księgowość. Pomaga też w międzypokoleniowym transferze majątku. Sprawuje również opiekę nad prywatnymi samolotami i jachtami.

Szacuje się, że na całym świecie jest obecnie około pięć tysięcy family offices, które zarządzają aktywami o średniej wartości 921 mln dolarów.

Jeden z pierwszych family office, który zresztą funkcjonuje do dziś, założyła w 1882 roku rodzina Rockefellerów.

Autor: tol/gry / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images