Wielki bank tnie zatrudnienie. Bez pracy 50 tys. osób

Ze świata

hsbc.comHSBC planuje zwolnić 50 tys. pracowników na całym świecie

HSBC planuje zwolnić 50 tys. pracowników na całym świecie - poinformował w oświadczeniu prezes banku Stuart Gulliver. W wyniku takiej decyzji pracę straci 7 proc. wszystkich pracowników największego europejskiego banku.

W samej Wielkiej Brytanii bez pracy pozostanie około 8 tys. pracowników.

Zmiana strategii

Bank będzie również chciał pozbyć się swoich oddziałów w Brazylii i Turcji - poinformowano w oświadczeniu.

Jak przypomina Reuters, Stuart Gulliver tylko w ciągu ostatnich czterech latach podjął decyzje o sprzedaży lub opuszczeniu 77 krajów bądź przedsiębiorstw.

Stanowiło to zmianę wcześniej obowiązującej strategii banku polegającej na dużej liczbie przejęć.

Opuszczą Wielką Brytanię?

HSBC potwierdził także, że dokonał przeglądu sytuacji w Wielkiej Brytanii i do końca roku podejmie stosowną decyzję, czy przenieść swoją siedzibę z Londynu do Azji, najprawdopodobniej do Hongkongu.

Po tej wiadomości akcje banku notowane na giełdzie w Hongkongu rosły o 0,6 proc.

- Zdajemy sobie sprawę, że świat się zmienił i musimy zmienić się wraz z nim. Dlatego przedstawiamy strategiczne działania, które mają na celu dalsze przekształcenia naszej organizacji - tłumaczył Stuart Gulliver, prezes HSBC.

Reuters przypomina, że Gulliver został szefem HSBC w 2011 roku i od tego czasu zlikwidował 50 tys. miejsc pracy w ramach restrukturyzacji. Teraz znów znalazł się pod presją akcjonariuszy, którzy chcą większych cięć, aby ożywić słabnące zyski banku.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: hsbc.com